Watykan: czy kard. Müller opuści Kongregację Nauki Wiary?

Watykan: czy kard. Müller opuści Kongregację Nauki Wiary?
(fot. bistumregensburg / youtube.com)
2 lata temu
KAI/ ed

Istnieje prawdopodobieństwo, że Ojciec Święty nie przedłuży mandatu prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerharda Ludwiga Müllera na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary - podało wczoraj wieczorem kilka portali zajmujących się sprawami watykańskimi.

2 lipca mija 5-letnia kadencja, na jaką mianowany był ten wybitny niemiecki teolog przez Benedykta XVI. Pomimo pytań dziennikarzy Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej nie skomentowali tych doniesień.

Edward Pentin na łamach National Catholic Register powołuje się na trzy źródła watykańskie, dodając, że komunikat oficjalny w tej sprawie może być wydany dziś lub jutro. Przypomina, że wczoraj Franciszek przyjął kard. Müllera na audiencji prywatnej.

Kard. Gerhard Ludwig Müller urodził się 31 grudnia 1947 r. w Moguncji. Jako trzydziestolatek obronił doktorat z teologii, pisany pod kierunkiem przyszłego kardynała Karla Lehmanna. Zajmował się głównie dialogiem ekumenicznym, chrześcijańską koncepcją objawienia i eklezjologią. Otrzymał liczne doktoraty honoris causa na całym świecie, m.in. w Polsce na KUL,UKSW i Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Opublikował ponad 400 książek i artykułów. Jego najważniejsze dzieło, 900-stronicowa katolicka teologia dogmatyczna, miało siedem wydań i zostało przetłumaczone na wiele języków, w tym polski. W 1978 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Od 1986 r. wykładał na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Został ekspertem komisji doktrynalnej niemieckiego episkopatu, a w latach 1998-2003 wchodził w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary.

W 2002 r. został biskupem Ratyzbony, stając na czele jednej z najważniejszych diecezji w Niemczech. W 2005 r. uczestniczył w zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. Eucharystii. Wcześniej, na zgromadzeniach synodalnych w 1999 (nt. Europy) i 2001 r. (nt. biskupów) był ekspertem. W 2008 r., dwa lata po wizycie w Ratyzbonie papieża Benedykta XVI, utworzył tam Instytut jego imienia, którego celem jest publikacja dzieł wszystkich Josepha Ratzingera, na co zyskał zgodę papieża. W 2005 r. przeprowadził reformę rad duszpasterskich, co spotkało się z krytyką kontestującego ruchu "My jesteśmy Kościołem", ale spotkało się z uznaniem Stolicy Apostolskiej.

2 lipca 2012 roku Benedykt XVI mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Łączy się z tym stanowisko przewodniczącego Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz Papieskiej Komisji Biblijnej. 22 lutego 2014 Papież Franciszek włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: czy kard. Müller opuści Kongregację Nauki Wiary?
Komentarze (1)
1 lipca 2017, 10:14
Chodzą słuchy,iż na następcę szykowany jest pewien piewca demokracji amerykańskiej z Bostonu. Modernistczna czystka ideowa.  

Skomentuj artykuł

Watykan: czy kard. Müller opuści Kongregację Nauki Wiary?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.