Watykan: Greg Burke zaczyna urzędowanie

Watykan: Greg Burke zaczyna urzędowanie
(fot. PAP/Leszek Szymański)
KAI / psd

Z dniem 1 sierpnia rozpoczyna pracę nowy dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, amerykański dziennikarz Greg Burke. Obejmuje on tę funkcję po swoim dotychczasowym szefie, ks. Federico Lombardim, który po dziesięciu latach pracy na stanowisku watykańskiego rzecznika przeszedł na emeryturę. Zastępcą Burkego jest hiszpańska dziennikarka radiowa Paloma Garcia Ovejero.

"To będzie dla mnie fascynująca praca, bo fascynującą postacią jest sam papież Franciszek, zwłaszcza jego relacje z ludźmi młodymi, czego świadkami jesteśmy w tych dniach" - powiedział KAI Greg Burke uczestniczący w Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie.

Wyglądający młodzieńczo 56-letni Burke ma opinię człowieka przystępnego, konkretnego i pełnego humoru - jest kompetentny i niezwykle elokwentny - mówią o nim watykaniści. Człowiek z St. Louis znany jest też z opowiadania anegdot. Burke zna Watykan, wie też dobrze czego oczekują dziennikarze. Jako korespondent z Rzymu pracował od końca lat 80-tych XX w. dla różnych mediów, od 1990 roku dla "Time Magazine", a ostatnio - od 2001 roku - dla stacji telewizyjnej Fox News. Stamtąd w 2012 roku zaangażowano go do Sekcji ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej jako doradcę ds. komunikacji. Pełniąc tę funkcję namówił Benedykta XVI do otwarcia konta na Twitterze.

W 2015 roku papież Franciszek mianował go wicedyrektorem watykańskiego Biura Prasowego. Oprócz języka angielskiego, zna włoski, hiszpański i francuski. Watykanu jako doradcę medialnego w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

DEON.PL POLECA

Nominacja Amerykanina oznacza rewolucję kulturową w watykańskim sektorze mediów - uważa rzymski korespondent katolickich agencji niemieckojęzycznych. Zwraca uwagę, że Burke jest pierwszym rzecznikiem z obszaru anglosaskiego. Dotychczas kierownictwo watykańskiej Sala Stampa znajdowało się niemal wyłącznie w rękach Włochów - z jednym ważnym wyjątkiem: w latach 1984-2006 watykańskim rzecznikiem był Hiszpan, Joaquin Navarro-Valls, którego na tę funkcję powołał Jan Paweł II.

Obecnie obserwatorzy spodziewają się, że wraz z nominacją Burkego w Watykanie pojawi się dziennikarska kultura regionu anglosaskiego, w której tradycyjnie "twarde fakty" odgrywają większą rolę niż we Włoszech. Ponadto Burke jest drugim świeckim sprawującym tę funkcję. Podobnie jak Navarro-Valls jest członkiem Opus Dei i numerariuszem.

Rozpoczęcie urzędowania nowego rzecznika przypada w okresie przełomu. Od strony strukturalnej scena mediów watykańskich została całkowicie zmieniona w ramach reformy Kurii Rzymskiej. Od niedawna biuro prasowe podlega watykańskiemu Sekretariatowi ds. Komunikacji. Jeszcze nie wiadomo, co będzie to oznaczało dla codziennej pracy.

Na razie wygląda to tak, że podobnie jak jego poprzednik, również Burke będzie musiał toczyć boje z takimi samymi przeciwnościami. Po pierwsze: dyrektor Biura Prasowego Watykanu jest daleko od centrum władzy. Rzecznik Watykanu nie wchodzi w skład gremium, w którym zapadają decyzje. Informacje otrzymuje z reguły przez sekretariat stanu "często przefiltrowane i czasem z opóźnieniem". To bardzo utrudniało pracę ks. Lombardiemu.

Zastępcą Burkego będzie po raz pierwszy w historii biura prasowego kobieta: 40-letnia dziennikarka radiowa z Hiszpanii, Paloma Garcia Ovejero. Od 1998 roku była redaktorem, moderatorem, a później naczelną redaktor hiszpańskiej rozgłośni katolickiej "CadenaCope", która należy do najczęściej słuchanych rozgłośni radiowych. W 2012 r. została korespondentką w Rzymie i Watykanie, współpracując także z różnymi telewizjami i czasopismami. Oprócz hiszpańskiego, zna angielski, włoski i chiński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: Greg Burke zaczyna urzędowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.