Watykan: koniec 35-letniej tradycji; powodem pandemia koronawirusa

Watykan: koniec 35-letniej tradycji; powodem pandemia koronawirusa
fot. Depositphotos
KAI / pk

Tradycja wysyłania do Watykanu holenderskich kwiatów, która została przerwana z powodu pandemii koronawirusa w latach 2020 i 2021, już nie powróci. Potwierdził to holenderski florysta Paul Deckers.

Deckers stwierdził, że z powodu pandemii i - w konsekwencji - braku sponsorów nie będzie można kontynuować pięknej, 35-letniej tradycji wysyłania holenderskich kwiatów na uroczystości wielkanocne w Watykanie. Przypomniał, że projekt musiał już zostać odwołany z powodu pandemii w latach 2020 i 2021.

Tradycja zapoczątkowana za pontyfikatu Jana Pawła II

Kwiaty z Holandii (głównie tulipany) na uroczystości paschalne pod przewodnictwem papieża zaczęli wysyłać do Watykanu bracia Van der Voort w 1985 roku i następnie robił to Paul Deckers. Zwyczaj ten zakorzenił się już w holenderskim społeczeństwie, a jego słynne powiedzenie brzmi: "Dziękuję za kwiaty", przypominając słowa św. Jana Pawła II z 1989 roku.

W 2020 z powodu pandemii msza św. wielkanocna została odprawiona w bazylice św. Piotra i transmitowano ją online. W ub.r. obchody paschalne ponownie odbyły się pod znakiem ograniczeń sanitarnych. - Również najbardziej znany międzynarodowy projekt florystyczny Holandii: dekoracja kwiatowa na Placu Świętego Piotra w Rzymie na Wielkanoc, nie został zrealizowany ani w 2020, ani w 2021 roku - ubolewał Deckers. Jednocześnie wyraził on wdzięczność za możliwość przedstawienia "holenderskiej sztuki kwiatowej i florystyki na tej arenie międzynarodowej przez wiele lat".

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Watykan: koniec 35-letniej tradycji; powodem pandemia koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.