Watykan o mowie nienawiści wobec mniejszości

Watykan o mowie nienawiści wobec mniejszości
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / ml

Watykan jest głęboko zaniepokojony szerzeniem się w Europie języka wrogiego wobec mniejszości narodowych - oświadczył stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy OBWE w Wiedniu ksiądz Janusz Urbańczyk.

Mówił, że coraz więcej polityków używa mowy nienawiści.
Podczas prezentacji raportu na temat mniejszości sporządzonego przez OBWE watykański dyplomata podkreślił, że coraz częstsza mowa nienawiści w Europie może przekształcić się w "akty przemocy" i konflikty na szeroką skalę.
- Zapobieganie wyrazom nienawiści oznacza zapobieganie konfliktom" i "krzewienie pokoju oraz stabilności w naszym regionie - powiedział ks. Urbańczyk, cytowany w piątek przez Radio Watykańskie.
Wyraził opinię, że należy unikać "śliskiej równi pochyłej", która często zaczyna się od kpin lub różnych form społecznego wykluczenia, prowadzących z kolei do aktów dyskryminacji. Te zaś - ocenił - niekiedy prawnie usankcjonowane, wywołują nietolerancję, przekształcającą się w przemoc.
Ksiądz Urbańczyk zwrócił też uwagę na rosnącą liczbę wystąpień polityków, jak mówił, "wymierzonych w mniejszości narodowe lub posługujących się stereotypami" w celu promowania "precyzyjnych programów politycznych".
Tej tendencji - dodał - powinni sprzeciwiać się wszyscy obywatele.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan o mowie nienawiści wobec mniejszości
Komentarze (1)
FF
Franciszek2 Franciszek2
3 czerwca 2016, 20:55
Zarzut mowy nienawiści to przecież rodzaj miękkiej dyktatury, kagańca zakładanego wolnym społeczeństwom. Za taką mowę nienawiści w krajach Europy Zachodniej chrześcijanie idą do więzienia. A Mary Wagner ? Te wystąpienia "oparte o stereotypy" to są jedyne głosy rozsądku wobec tendencji samobójczych w Europie. Ksiądz wysiądzie z eleganckiego auta i przejdzie się po takim Calais . Jak mu taki sterotyp przyłoży to i może rozum wróci. 

Skomentuj artykuł

Watykan o mowie nienawiści wobec mniejszości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.