Watykan o skutkach zadłużenia zagranicznego

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

Zasady sprawiedliwości i etyki należy stosować do wszystkich relacji ekonomicznych i społecznych, także do zadłużenia zagranicznego. Taka jest opinia Watykanu - zaznaczył jego przedstawiciel na poświęconej tej ostatniej sprawie sesji oenzetowskiej Rady Praw Człowieka.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie przyznał, że w wielu krajach mniej rozwiniętych problem zadłużenia pogorszyła i nadal pogarsza korupcja. - Wszelka działalność gospodarcza musi respektować ludzką godność - stwierdził abp Silvano Tomasi.

Watykański obserwator podkreślił, że niesprawiedliwe transakcje, nawet zawarte za zgodą obu stron, są nieważne i wymagają skorygowania. Ciężkie brzemię zadłużenia zagranicznego przygniata gospodarkę krajów uboższych, hamując ich postęp społeczny i polityczny, co jest obrazą godności człowieka.

Stolica Apostolska od dawna zwracała na to uwagę i dlatego - zaznaczył jej przedstawiciel - opowiada się za nową zasadą przejrzystości przy udzielaniu pożyczek zagranicznych, celem naprawy błędów przeszłości. Korupcja prowadziła do pożyczek zaciąganych dla wątpliwych celów przez polityków nie dbających o dobro ludności swych krajów. - Popieramy reformę i zachęcamy do wysiłków, by skorygować niesprawiedliwości wcześniejszych pożyczek - stwierdził abp Tomasi.

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że brak przejrzystości pogłębił kryzys całego światowego systemu finansowego, i wskazał, że zadłużenia nie można traktować wyłącznie jako problemu ekonomicznego. Dotyczy bowiem przyszłości człowieka i jego praw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan o skutkach zadłużenia zagranicznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.