Nominacje kardynalskie otrzymają: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych biskup Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Paolo Lojudice, przeor klasztoru franciszkanów w Asyżu Mauro Gambetti, sekretarz synodu biskupów biskup Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, arcybiskup Celestino Aos Braco z Chile.
Ponadto godność kardynała otrzymają dostojnicy, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie wezmą udziału w następnym konklawe; to biskup Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku, były wieloletni watykański dyplomata abp Silvano Tomasi, kaznodzieja domu papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa i proboszcz Enrico Feroci z Rzymu.
Watykan zapowiedział, że z powodu trudnej sytuacji sanitarnej w konsystorzu nie będą uczestniczyć kardynałowie - nominaci: wikariusz apostolski w Brunei Cornelius Sim i arcybiskup Jose F. Advincula z Filipin.
Wyjaśniono, że mimo nieobecności zostaną oni mianowani kardynałami, a w przyszłości reprezentant papieża przekaże im znaki godności kardynalskiej, czyli biret, pierścień oraz bullę - dokument papieski.
Również w związku z pandemią do Watykanu nie przyjechali na konsystorz niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego. Łączą się oni przez internet z bazyliką Świętego Piotra, gdzie trwa konsystorz. Obecne jest tam bardzo ograniczone grono uczestników; łącznie około stu osób, wielokrotnie mniej niż przy takich okazjach.
Odwołane zostało tradycyjne wydarzenie, czyli wizyty tysięcy wiernych u nowych kardynałów, w czasie których składa im się życzenia. Dostojnicy przyjmowali zawsze gości w komnatach Pałacu Apostolskiego i innych salach w Watykanie.
Kardynałowie, którzy przyjechali do Rzymu spoza Europy, odbywali kwarantannę w watykańskim Domu świętej Marty, gdzie mieszka też papież.
Franciszek mianując nowych kardynałów - elektorów na następnym konklawe kreśli przyszłość Kościoła powszechnego, a w jego zamierzeniach ma on być skupiony na ubogich i najsłabszych.
Po sobotnim konsystorzu, siódmym w tym pontyfikacie do 73 wzrośnie liczba elektorów mianowanych przez Franciszka. Poza tym jest 39 kardynałów z nominacji Benedykta XVI i 16 wybranych przez Jana Pawła II.
W tym 128-osobowym kolegium będzie 53 Europejczyków, w tym 22 Włochów, 24 dostojników z Ameryki Łacińskiej, 18 z Afryki, 16 z Azji, 13 z Ameryki Północnej i 4 z Oceanii.
Skomentuj artykuł