Watykan: pierwszy konsystorz w czasach pandemii, papież mianuje 13 kardynałów

Watykan: pierwszy konsystorz w czasach pandemii, papież mianuje 13 kardynałów
(fot. unsplash.com)
PAP / jb

W Watykanie rozpoczął się w sobotę konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka; pierwszy podczas pandemii, która wymusiła zmiany w jego przebiegu. W tych nadzwyczajnych warunkach papież mianuje 13 nowych kardynałów; dwóch będzie jednak nieobecnych.

 

Nominacje kardynalskie otrzymają: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych biskup Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Paolo Lojudice, przeor klasztoru franciszkanów w Asyżu Mauro Gambetti, sekretarz synodu biskupów biskup Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, arcybiskup Celestino Aos Braco z Chile.

Ponadto godność kardynała otrzymają dostojnicy, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie wezmą udziału w następnym konklawe; to biskup Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku, były wieloletni watykański dyplomata abp Silvano Tomasi, kaznodzieja domu papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa i proboszcz Enrico Feroci z Rzymu.

Watykan zapowiedział, że z powodu trudnej sytuacji sanitarnej w konsystorzu nie będą uczestniczyć kardynałowie - nominaci: wikariusz apostolski w Brunei Cornelius Sim i arcybiskup Jose F. Advincula z Filipin.

Wyjaśniono, że mimo nieobecności zostaną oni mianowani kardynałami, a w przyszłości reprezentant papieża przekaże im znaki godności kardynalskiej, czyli biret, pierścień oraz bullę - dokument papieski.

Również w związku z pandemią do Watykanu nie przyjechali na konsystorz niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego. Łączą się oni przez internet z bazyliką Świętego Piotra, gdzie trwa konsystorz. Obecne jest tam bardzo ograniczone grono uczestników; łącznie około stu osób, wielokrotnie mniej niż przy takich okazjach.

Odwołane zostało tradycyjne wydarzenie, czyli wizyty tysięcy wiernych u nowych kardynałów, w czasie których składa im się życzenia. Dostojnicy przyjmowali zawsze gości w komnatach Pałacu Apostolskiego i innych salach w Watykanie.

Kardynałowie, którzy przyjechali do Rzymu spoza Europy, odbywali kwarantannę w watykańskim Domu świętej Marty, gdzie mieszka też papież.

Franciszek mianując nowych kardynałów - elektorów na następnym konklawe kreśli przyszłość Kościoła powszechnego, a w jego zamierzeniach ma on być skupiony na ubogich i najsłabszych.

Po sobotnim konsystorzu, siódmym w tym pontyfikacie do 73 wzrośnie liczba elektorów mianowanych przez Franciszka. Poza tym jest 39 kardynałów z nominacji Benedykta XVI i 16 wybranych przez Jana Pawła II.

W tym 128-osobowym kolegium będzie 53 Europejczyków, w tym 22 Włochów, 24 dostojników z Ameryki Łacińskiej, 18 z Afryki, 16 z Azji, 13 z Ameryki Północnej i 4 z Oceanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Watykan: pierwszy konsystorz w czasach pandemii, papież mianuje 13 kardynałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.