Watykan: Pogrzeb papieskiego dyplomaty

Radio Watykańskie / wab

W Watykanie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 25 grudnia, abp. Giovanniego Bulaitisa, emerytowanego nuncjusza apostolskiego w Albanii. Ten duchowny ocalił podczas drugiej wojny światowej ponad 10 tys. Żydów.

Zmarły 20 grudnia w 99. roku życia abp Giovanni Ferrofino ocalił podczas drugiej wojny światowej ponad 10 tys. Żydów. Ten papieski dyplomata ratował ich, wykonując polecenia otrzymywane bezpośrednio od Piusa XII – przypomniał amerykański żyd Gary Krupp, założyciel fundacji Pave the Way, która zgodnie ze swą nazwą „toruje drogę” dialogowi międzyreligijnemu. „Był to może największy naoczny świadek podejmowanych na rzecz Żydów wysiłków Papieża Pacellego, z jakim nasza fundacja przeprowadziła wywiad” – powiedział jej założyciel w wywiadzie dla rzymskiej agencji Zenit.

W 1939 r. ks. Ferrofino był osobiście wysłany przez Piusa XII do prezydenta Portugalii, by prosić go o wizy dla przybywających do tego kraju Żydów. Zaraz po wybuchu wojny, mianowany sekretarzem nuncjatury apostolskiej w Dominikanie, spotkał się przed wyjazdem z Papieżem. Przed dwoma laty w wywiadzie dla fundacji Pave the Way opowiadał, jak głęboko Pius XII był poruszony rozpoczynającą się już wówczas zagładą Żydów. Niepokoił się, wyraźnie zdenerwowany, że takie państwa jak Stany Zjednoczone nie śpieszą się z ich ratowaniem. Na prośbę Papieża dyplomata razem z tamtejszym nuncjuszem zabiegał u prezydenta Dominikany o wizy dla Żydów zbiegłych z okupowanej Europy, ocalając w ten sposób tysiące ludzi. Przynajmniej dwa razy do roku staraniem Watykany płynęli oni statkami z Portugalii i Hiszpanii do Ameryki. Ks. Ferrofino pomógł uchodźcom zamieszkać w Kanadzie, USA, Meksyku czy na Kubie.

DEON.PL POLECA

Po wojnie ks. Ferrofino został w 1960 r. mianowany nuncjuszem apostolskim na Haiti, a następnie w Ekwadorze (1965-1970). Jako emeryt abp Ferrofino zdążył jeszcze w tym roku, na krótko przed śmiercią, złożyć pisemne świadectwo o działaniach podejmowanych podczas wojny dla ratowania Żydów. Zostało one przekazane do izraelskiego instytutu pamięci narodowej Yad Vashem w Jerozolimie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: Pogrzeb papieskiego dyplomaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.