Watykan: spotkanie dyplomatów papieskich
W Watykanie rozpoczął się 15 września Jubileusz Dyplomatów Papieskich. Uczestniczy w nim 106 spośród 108 czynnych nuncjuszy apostolskich, w tym 5 stałych obserwatorów przy instytucjach międzynarodowych.
Jubileusz potrwa do 17 bm. i jest wypełniony udziałem jego uczestników we mszach i nabożeństwach, spotkaniami z papieżem i w Sekretariacie Stanu, z dyplomatami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej oraz wysłuchaniem kilku okolicznościowych wykładów.
Jubileusz rozpoczął się o godz. 8 rano mszą św., której w Kaplicy Chóralnej bazyliki watykańskiej przewodniczył sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Następnie wysłuchano dwóch referatów nt. problemów stojących dziś przed światem i Kościołem w kontekście obecnego pontyfikatu oraz nt. wyzwań kultury gender. Na wieczór zaplanowano wspólną kolację z Ojcem Świętym.
Na jutro przewidziano spotkania robocze dyplomatów z kierownictwem Sekretariatu Stanu i Kurii Rzymskiej oraz z dyplomatami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej, a także trzeci wykład, który wygłosi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran nt. stosunków z islamem.
Sobota 17 bm. będzie mieć charakter głęboko duchowy, m.in. dyplomaci najpierw wezmą udział w papieskiej Mszy w Domu św. Marty, na którą zaproszono także 40 nuncjuszy emerytowanych, a następnie wysłuchają tamże rozważań duchowych, które wygłosi dyrektor Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Jana Pawła II prał. Pierangelo Sequeri. O godz. 10 uczestnicy spotkania przejdą przez Drzwi Święte bazyliki św. Piotra, po czym o 11.15 rozpocznie się audiencja papieska w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego.
Jubileusz dyplomatów papieskich zakończy się o godz. 13 braterską agapą z udziałem Ojca Świętego w Domu św. Marty.
Na 18 września Franciszek zaprosił do Watykanu wszystkich 163 niedyplomatycznych współpracowników przedstawicielstw papieskich: radców, sekretarzy i "adeptów", aby wraz z nimi obchodzić dzień jubileuszowy.
Stolica Apostolska utrzymuje obecnie stosunki dyplomatyczne ze 180 państwami, a także z Unią Europejską i Zakonem Maltańskim oraz misję o charakterze specjalnym z Państwem Palestyny. Ambasadorzy, akredytowani przy Watykanie mają swe siedziby w większości w Rzymie - 83 (łącznie z przedstawicielstwem UE i Zakonu Maltańskiego). Również w stolicy Włoch znajdują się siedziby misji palestyńskiej, Ligi Państw Arabskich, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Migracji i Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców. Pozostali ambasadorzy rezydują na co dzień w stolicach innych państw, w których również są akredytowani.
Skomentuj artykuł