Watykan stracił niemal 190 mln euro. Odbędzie się w tej sprawie proces

Watykan stracił niemal 190 mln euro. Odbędzie się w tej sprawie proces
Watykan mógł stracić nawet 189 mln euro (fot. Simon Hurry / unsplash.com)
PAP / tk

Straty w wysokości między 139 a 189 milionów euro poniósł Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej w wyniku zakupu luksusowej nieruchomości w Londynie - taki bilans przedstawił przed Trybunałem Watykańskim promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora - Alessando Diddi, podczas kolejnej rozprawy w sprawie nieprawidłowości finansowych do jakich doszło w tym kluczowym urzędzie Kurii Rzymskiej.

Problemy finansowe Watykanu

Jednym z dziesięciu oskarżonych w trwającym od prawie dwóch lat procesie jest były substytut, czyli zastępca watykańskiego sekretarza stanu, były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Becciu.

DEON.PL POLECA
To sprawa zakupu nieruchomości przy londyńskiej Sloane Avenue jest w centrum procesu. Budynek został zakupiony przez Watykan jako inwestycja, a następnie sprzedany ze stratą.

Alessando Diddi oświadczył przed trybunałem z ironią: "Oto rezultat tej genialnej operacji, ogromna luka, poczyniona z pogardą dla reguł konstytucji apostolskiej ‘Pastor Bonus’ o Kurii Rzymskiej i norm Kodeksu Prawa Kanonicznego".

Promotor sprawiedliwości przywołał w swym wystąpieniu słowa papieża Franciszka, który apelował o rozwagę w zarządzaniu dobrami innych i to, by zachowywać się w takich sytuacjach jak "dobry ojciec rodziny".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Watykan stracił niemal 190 mln euro. Odbędzie się w tej sprawie proces
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.