Watykan: Synod dyskutuje o Ewangelii rodziny
Wyzwania związane z przekazywaniem Ewangelii rodziny to temat rozpoczętej rano 3 kongregacji generalnej III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Bierze w niej udział Ojciec Święty. W imieniu papieża przewodniczy obradom arcybiskup Manili, kard. Luis Antonio Tagle. Filipiński purpurat przypomniał, że chodzi o dwie kwestie: "Ewangelia rodziny i prawo naturalne" oraz "Rodzina i powołanie osoby w Chrystusie".
Obrady rozpoczęły się od odmówienia brewiarzowej modlitwy przedpołudniowej. Homilię na temat słów proroka Jeremiasza: "Wypełniajcie prawo i sprawiedliwość, uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy, obcego zaś, sieroty i wdowy nie uciskajcie ani nie czyńcie im gwałtu; krwi niewinnej nie rozlewajcie" (Jr 22, 3) wygłosił kard. Chilby Langlois z Haiti. Podkreślił, że Bóg wzywa swój lud do oddania sprawiedliwości słabym, ubogim a także ludziom, którzy łatwo padają ofiarą wyzysku: cudzoziemcom, sierotom i wdowom. Dodał, że chodzi również o poszanowanie życia niewinnych istot, a w słowach Jeremiasza znajdujemy wezwanie do budowania świata bardziej sprawiedliwego, w którym panuje pokój. Haitański purpurat zaznaczył, że pomimo przemian świata orędzie to zachowuje nadal swoją aktualność. Wezwał ojców synodalnych, by jednogłośnie stwierdzili, iż niesprawiedliwości wołające o pomstę do nieba, jak te, które mają miejsce w Syrii, Iraku, w Afryce i wielu innych krajach świata, w tym na Haiti są sprzeczne z ludzką godnością. Kard. Langlois zaznaczył, że świat zgodny z Bożym planem jest możliwy o ile Kościół będzie intensywnie dążył do uobecniania w świecie królestwa Bożego, by życie społeczne stało się przestrzenią braterstwa, sprawiedliwości, pokoju, godności wszystkich. Kard. Langlois dodał, że Chrystus oczekuje dziś od swego Kościoła i od rodzin czynnej wiary działającej przez miłość.
Następnie świadectwo złożyli świadectwo zaangażowani w prywatne stowarzyszenie świeckich "Małżeństwa dla Chrystusa" George i Cynthia Campos z Filipin, rodzice czworga dzieci, którzy pobrali się w 1987 roku. Mówili o rozeznaniu swojego szczególnego powołania, by głosić Ewangelię rodziny, ale także o zmaganiach związanych z walką z chorobą nowotworową i przyjęciu wbrew diagnozom lekarzy, nakłaniającym do aborcji czwartego dziecka. Dodali, że stowarzyszenie "Małżeństwa dla Chrystusa" jest dziś obecne w 107 krajach świata.
Skomentuj artykuł