Watykan: trzech ważnych pracowników Sekretariatu Stanu arcybiskupami

Watykan: trzech ważnych pracowników Sekretariatu Stanu arcybiskupami
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Franciszek wyniósł trzech kapłanów kierujących ważnymi działaniami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i dyplomatów do godności arcybiskupów tytularnych i mianował ich nuncjuszami apostolskimi. Sakrę biskupią przyjmą z rąk papieża 4 października w bazylice św. Piotra.

 

Nowymi arcybiskupami papież mianował dotychczasowego asesora w Sekretariacie Stanu, 53-letniego Włocha, ks. prałata Paolo Borgię, podsekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, 54-letniego Maltańczyka, ks. prałata Antoine Camilleri, oraz stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu, 49-letniego Włocha ks. prałata Paolo Rudelli. Abp Borgia otrzymał stolic tytularną Milazzo, abp Camilleri - Skálholta, zaś abp Rudelli - Mesembrii.

Arcybiskup-nominat Paolo Borgia urodził się 18 marca 1966 r. w Manfredonii w pobliżu Foggii na południu Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 10 kwietnia 1999 r., a od 1 grudnia 2001 r. pracuje w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, w tym w nuncjaturach w Izraelu i Libanie. W 2013 r. został przeniesiony do Sekcji ds. Relacji z Państwami Sekretariatu Stanu, a w 2014 r. do Sekcji ds. Ogólnych. 4 marca 2016 roku został asesorem ds. ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego. Mówi oprócz włoskiego po angielsku, hiszpańsku i francusku.

DEON.PL POLECA

Arcybiskup - nominat Antoine Camilleri urodził się w Sliemie (Malta) 20 sierpnia 1965 r. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lipca 1991 r. Ukończył studia prawnicze i prawo kanoniczne. Wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej w dniu 9 stycznia 1999 r. Pracował w przedstawicielstwach papieskich w Papui Nowej Gwinei, Ugandzie, Kubie oraz w Sekcji Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu. Mianowany podsekretarz sekcji do spraw stosunków Stolicy Apostolskiej z państwami 22 lutego 2013 r. W tym charakterze wielokrotnie reprezentował Stolicę Apostolską na arenie międzynarodowej oraz prowadził negocjacje m.in. z władzami Izraela a ostatnio Wietnamu. Zna języki: włoski, angielski, hiszpański, francuski, portugalski, rumuński, rosyjski.

Arcybiskup-nominat Paolo Rudelli urodził się 16 lipca 1970 roku w miejscowości Gazzaniga na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1995 r., jest kapłanem diecezji Bergamo. Uzyskał doktorat z teologii moralnej. Od 1998 na Papieskiej Akademii Kościelnej przygotowywał się do służby dyplomatycznej. Od 2001 pełni służbę w dyplomacji watykańskiej jako sekretarz nuncjatur w Ekwadorze (2001-2003) i Polsce (2003-2006). Następnie pracował w Sekcji ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. 20 września 2014 r. został mianowany wysłannikiem specjalnym pełniącym funkcję stałego obserwatora przy Radzie Europy w Strasburgu, Obok włoskiego zna angielski, francuski, hiszpański, polski.

Dzisiejsze decyzje oznaczają, że niebawem mianowani zostaną nowi dyplomaci kierujący ważnymi działaniami Stolicy Apostolskiej, za które odpowiadali mianowani dzisiaj arcybiskupi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Watykan: trzech ważnych pracowników Sekretariatu Stanu arcybiskupami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.