Watykan: w IOR nie ma anonimowych kont

Radio Watykańskie / drr

W Instytucie Dzieł Religijnych IOR nie ma anonimowych czy tajnych kont. Każde konto ma konkretnego właściciela i posiadamy o nim więcej informacji niż wymaga tego na przykład prawo włoskie - zadeklarował dyrektor generalny banku watykańskiego Paolo Cipriani.

Zapewnił on też, że z usług IOR mogą korzystać obok osób duchownych jedynie watykańscy pracownicy i emeryci. Żaden polityk, ani włoski, ani zagraniczny, nie ma u nas konta - oświadczył Cipriani. W ten sposób zareagował on na domysły snute przez włoskie media, które dymisję prof. Ettore Gottiego Tedeschiego wiążą z postulowaną przez niego polityką przejrzystości.

- Moje problemy zaczęły się w momencie, gdy zapytałem się o nazwiska polityków, którzy korzystają z naszych usług - miał napisać były prezes IOR w liście do Papieża, który nigdy nie dotarł do adresata, bo przejęła go włoska prokuratura. Paolo Cipriani zdecydowanie temu zaprzecza. Zwraca jednak uwagę, że przez długie lata nikt w świecie, a nawet we Włoszech nie kwestionował polityki przejrzystości banku watykańskiego. Ale nagle komuś zaczęło to przeszkadzać - konkluduje dyrektor banku. W jego przekonaniu motywów tego należy szukać we Włoszech.

O Instytucie Dzieł Religijnych była też mowa na dzisiejszym briefingu watykańskiego rzecznika prasowego. Ks. Federico Lombardi SJ zaznaczył, że Stolica Apostolska wykazała w sprawie IOR bardzo dużo dobrej woli. Świadczą o tym trwające wciąż negocjacje z Moneyval w sprawie wpisania Watykanu na białą listę przejrzystości finansowej. To długi i trudny proces. Jest jednak zdecydowana wola, by doprowadzić go do końca - zaznaczył ks. Lombardi. Wyraził on zarazem zdziwienie faktem, że główne włoskie dzienniki piszą ostatnio o Watykanie w ten sam sposób, niemal tymi samymi słowami, jakby za ich informacjami stało jedno źródło. Ks. Lombardi zdecydowanie odrzucił też insynuacje, że Watykan, w tym IOR, odmawia współpracy z włoskim wymiarem sprawiedliwości. Nie istnieje ani jeden udokumentowany przypadek, w którym nie odpowiedziano by na oficjalny wniosek włoskich władz - oświadczył ks. watykański rzecznik.

Ks. Lombardi zachęcił również, by sprawy watykańskie nie przysłoniły dziennikarzom innych ważnych problemów, jak choćby zamachy na chrześcijan w Nigerii. Wyraził nadzieję, że nigeryjskie władze na poważnie zajmą się tym problemem, z którym jak na razie sobie nie radzą. Poinformował on również, że jutro przybędzie delegacja amerykańskich zakonnic, które nie zgadzają się na reformy zażądane od nich przez Kongregację Nauki Wiary, by dostosować działalność sióstr do wymogów katolickiej wiary. Ks. Lombardi oświadczył, że Stolica Apostolska oczekuje od sióstr konstruktywnej i pozytywnej postawy.

Ks. Federico Lombardi SJ odniósł się dziś także do sprawy byłego papieskiego kamerdynera, Paolo Gabriele. Jak poinformował obrońcy Gabriele przedstawili sędziemu śledczemu wniosek o przyznanie ich klientowi aresztu domowego

Ks. Lombardi zaznaczył, że sędzia Piero Antonio Bonnet potrzebuje obecnie nieco czasu, aby odpowiedzieć na prośbę adwokatów Carlo Fusco i Cristany Arrù, a oskarżony przebywa nadal w areszcie prewencyjnym. Jednocześnie zdementował informacje, jakie pojawiły się we włoskiej prasie odnośnie wezwania innych osób, zarówno duchownych jak i świeckich. Dodał, że w pełni zabezpieczone są prawa Paolo Gabriele i dochodzenie toczy się zgodnie z normami przewidzianymi dla tego typu spraw.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej odpowiedział również na pytania dotyczące oceny Watykanu przez ekspertów finansowych Rady Europy - Moneyval jeśli idzie o system walki z procederem "prania brudnych pieniędzy". Zaznaczył, że ocena ta jest pozytywna, zaś Państwo Watykańskie zgodnie z życzeniem papieża udostępniło wszystko to, co było niezbędne do przeprowadzenia takiej oceny. - Jest to zgodna współpraca instytucji Kościoła, które mają swoją specyfikę, a stroną świecką, której celem jest dobro wspólne i poszanowanie międzynarodowego porządku prawnego, przez walkę z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością - podkreślił ks. Lombardi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: w IOR nie ma anonimowych kont
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.