Instalacja wykorzystująca energię słoneczną do produkcji prądu powstanie na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria niedaleko Wiecznego Miasta, gdzie znajduje się stacja nadawcza Radia Watykańskiego.
Papież przypomniał, że w encyklice "Laudato si’" z 2015 roku zaapelował do ludzkości o uświadomienie sobie potrzeby zmian stylu życia, produkcji i konsumpcji, by przeciwdziałać globalnemu ociepleniu i zaznaczył wtedy, że jedną z jego głównych przyczyn jest wykorzystywanie paliw kopalnych.
Franciszek napisał, że w 2022 roku Stolica Apostolska zadeklarowała w ONZ przystąpienie do ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych.
"Chciałem włożyć wkład w wysiłki wszystkich państw, by udzielić - zgodnie z własnymi obowiązkami i zdolnościami - odpowiedniej odpowiedzi na wyzwania postawione przed ludzkością i naszym wspólnym domem przez zmiany klimatyczne" - wyjaśnił papież w liście apostolskim.
Wyraził przekonanie, że należy działać na rzecz transformacji ku zrównoważonemu modelowi rozwoju, który doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych stawiając za cel neutralność klimatyczną.
"Ludzkość dysponuje środkami technicznymi koniecznymi do tego, by stawić czoła tej transformacji" - dodał papież podkreślając, że kluczową rolę odgrywa w niej energia słoneczna.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł