Watykański doradca: "Kościół jest rządzony przez jednostkę, nie nakazy, tradycje oraz Pismo"
"Kościół jest teraz rządzony przez jednostkę, a nie przez ustanowione przez siebie nakazy, tradycje oraz Pismo" - pisze kanadyjski doradca watykański, ks. Thomas Rosica, komentując sposób działania papieża Franciszka.
W napisanym przez siebie artykule opublikowanym na portalu katolickiej fundacji medialnej "Salt and Light" wzbudził kontrowersje przez napisanie m.in. tych słów:
"Nasz Kościół rzeczywiście wkroczył w nową fazę: wraz z nadejściem tego pierwszego jezuickiego papieża, jest on otwarcie rządzony przez jednostkę, a nie przez autorytet samego Pisma, czy nawet przez nakazy jego własnych tradycji i Pisma".
Ks. Rosica napisał, że papież jako jezuita stosuje rozeznawanie jako główną zasadę swojego działania, co czasem skutkuje w "uwolnieniu go z musu zrobienia czegoś w konkretny sposób, bo <<tak zawsze się robiło>>".
Artykuł o nazwie "Ignacjańskie cechy piotrowej posługi papieża Franciszka" został opublikowany w święto św. Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów i niedługo później podany dalej przez agencję informacyjną Zenit. Agencja jednak po dyskusji, jaka rozgorzała wokół tego tekstu, postanowiła zastąpić kontrowersyjne dla wielu słowa ks. Rosicy o papieżu znakami "[...]".
Ksiądz Rosica w odpowiedzi na krytykę, w serwisie twitter napisał oświadczenie:
"Dla tych, którzy nie czytali pełnego tekstu i chodzi im tylko o potępienie, narzekanie i wypaczanie wszystkiego, co się mówi, o papieżu Franciszku, tutaj jest link to pełnego tekstu. A potem idźcie do spowiedzi."
Ks. Rosica został nazwany przez "hejterów" odszczepieńcem, papistą, a nawet heretykiem w odpowiedzi na swojego twitta. Został skrytykowany za to, że papieża Franciszka stawia ponad całą historię Kościoła, a nawet część dodaje: ponad Boga. Artykuł według nich ujawnia brak respektu ks. Rosicy dla Pisma Świętego oraz katolickiej tradycji. Ksiądz Rosica napisał także, że przywiązanie do tradycji jest "nieuporządkowanym przywiązaniem".
W artykule opublikowanym przez ks. Thomasa Rosicę wiele dni przed ogłoszeniem przez papieża Franciszka zmiany katolickiego nauczania o karze śmierci, było napisane, że Franciszek wniósł "jezuicki intelektualizm" do papiestwa.
Kara śmierci jest niedopuszczalna, czyli postęp dogmatyczny >>
Kanonista z Detroit w odpowiedzi na twitta ks. Rosicy napisał: "Kiedy medialny attaché agresywnie odpiera krytykę czystych papistycznych spostrzeżeń i mówi o nich jako "potępienie, narzekanie i wypaczanie", a także chamsko dodaje, że ci, którzy tak piszą, powinni iść do spowiedzi - to jest właściwie wszystko, co powinniśmy o tej sprawie wiedzieć.
Artykuł ks. Rosicy sprowokował dużą debatę na temat znaczenia użytych w nim określeń. Po opublikowaniu przez Watykan oświadczenia o zmianie nauczania Kościoła co do kary śmierci, tym bardziej ten artykuł nt. nie skrępowanego tradycją działania papieża Franciszka zostały w tym kontekście przytoczone.
Tutaj link do całego artykułu ks. Thomasa Rosicy w języku angielskim >>
Skomentuj artykuł