We włoskim czasopiśmie "La Civiltà Cattolica" ukazała się analiza sytuacji politycznej w Polsce
W pierwszym tegorocznym numerze prowadzonego przez jezuitów dwutygodnika "La Civiltà Cattolica" ukazał się artykuł o. Grzegorza Dobroczyńskiego SJ zatytułowany "Efekt rozbitego lustra? Polska po wyborach parlamentarnych 2023".
Analiza sytuacji politycznej w Polsce
Ojciec Dobroczyński, delegat Prowincjała ds. apostolatu społecznego, wprowadza czytelnika w historię zmian społecznych, jakie rozpoczęły się w Polsce jesienią 1978 roku. Wówczas papieżem został Karol Wojtyła. Po pogrzebie Jana Pawła II (2005), a jeszcze bardziej po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2010), początkowy duch jedności ustąpił miejsca frustrującym podziałom, które od tamtej pory tylko się pogłębiały. Obecna sytuacja – zdaniem o. Dobroczyńskiego – przypomina rozbite lustro.
Jezuita przedstawia w telegraficznym skrócie sytuację polityczną, jaka do tego doprowadziła, począwszy od roku 1989.
"Ogólna opinia szeroko rozpowszechniona w kraju i poza jego granicami, że wybory w 2023 r. oznaczają 'przekroczenie Rubikonu' w walce o demokrację, lub będą miały porównywalne znaczenie do tych z 1989 r. po upadku komunizmu, odzwierciedlają bardziej niż stan rzeczy, uprzedzenia polityczne" – czytamy w artykule.
"Takie analogie są nie tylko przesadzone, ale wydają się odzwierciedlać starcie sił politycznych, które ma miejsce w kontekście jednak w pełni demokratycznym. Porównania te wydają się być słuszne tylko w tym sensie, że pokazują, iż po trzydziestu latach transformacji polska demokracja wciąż dojrzewa, wciąż jest w wieku młodzieńczym; i jak to z dorastającymi bywa, aby osiągnąć dojrzałość, przechodzi przez okres 'burzy i naporu' (by przywołać niemieckie Sturm und Drang)".
Dalej, tekst koncentruje się na wyborach parlamentarnych w 2023 roku i na tym, co obecnie dzieje się w polskiej polityce oraz jak to jest przeżywane w społeczeństwie. Porusza kwestie, które budzą najwięcej emocji i kontrowersji, a także przywołuje pojawiające się komentarze na temat relacji Kościół-Państwo.
Autor stawia ważne pytania o przyszłość debaty politycznej w Polsce i swój artykuł konkluduje biblijnym obrazem nowego wina wlewanego w stare bukłaki (por. Mt 9,14-17; Mk 2,18-22; Łk 5,33-39). Przestrzega elity polityczne i wszystkich mających wpływ na zachodzące zmiany, by nie zmarnowali wina, lejąc go do starych bukłaków.
Źródło: jezuici.pl / tk
Skomentuj artykuł