Welehrad: czescy biskupi o potrzebie żywej obecności Kościoła w społeczeństwie
O potrzebie obecności Kościoła w życiu swej ojczyzny mówili 6 i 7 lipca na Welehradzie podczas 114. zebrania plenarnego członkowie Konferencji Episkopatu Czech. W ich obradach wzięli również udział przedstawiciele konferencji wyższych przełożonych zakonnych oraz Kościoła obrządku greckokatolickiego.
Biskupi poruszyli zagadnienia związane z obecnością Kościoła w społeczeństwie. W nawiązaniu do toczącej się w parlamencie dyskusji na temat opodatkowania sum otrzymywanych przez Kościół w ramach częściowego naprawienia krzywd wyrządzonych przez nacjonalizację majątku w okresie dyktatury komunistycznej, podkreślono koniczność skutecznego wyjaśniania społeczeństwu całego procesu tzw. restytucji.
Chodzi tutaj o całkowite oddzielenie finansowe codziennego funkcjonowania Kościoła od państwa. Konieczne jest też wyjaśnianie, że zasoby Kościoła są przeznaczone na służbę społeczeństwu.
Poruszając tę kwestię w wypowiedzi dla czeskiej telewizji przewodniczący episkopatu, kard. Dominik Duka OP stwierdził, że ewentualne opodatkowanie restytucji miało by konsekwencje międzynarodowe.
"Wierzę w opinię publiczną oraz w sumienie naszych posłów i naszą sprawiedliwość" - dodał arcybiskup praski i przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny 27 czerwca b.r. stwierdził, iż państwo ma nie tyko wypłacić odszkodowanie finansowe za znacjonalizowany majątek, ale także wydać poszkodowanym tereny zastępcze.
W środę 11 lipca w Izbie Poselskiej czeskiego parlamentu odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Andreja Babiša. Partia komunistyczna ogłosiła, że poprze rząd mniejszościowy ruchu ANO i socjaldemokratów pod warunkiem opodatkowania restytucji kościelnych. Premier Babiš (ANO) nie zgadza się na to, natomiast przewodniczący ČSSD, Jan Hamáček opowiada się za opodatkowaniem restytucji.
Episkopat poruszył kwestię ochrony danych osobowych i zaaprobował skład komisji ekspertów, która ma się zajmować tą kwestią.
Biskupi podkreślili stanowisko Kościoła odnośnie do małżeństwa, będącemu nierozdzielnym związkiem mężczyzny i kobiety.
W tym kontekście, poparł petycję Sojuszu dla rodziny, który popiera projektu posła Marka Výbornego, by dokonać zmiany prawa konstytucyjnego Republiki Czeskiej, określając w ustawie zasadniczej małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.
Podczas 114. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Czech, jego uczestnicy nawiązali do obchodów stulecia utworzenia Czechosłowacji. W pierwszej części swojego spotkania modlili się przy grobach abp. Antoniego Cyryla Stojana i ks. Jana Šrámka, który znacząco przyczynili się do kształtowania życia Kościoła w powstającej republice i wypracowania jego pozycji w społeczeństwie.
Abp Antoni Cyryl Stojan (1851-1923) cieszył się szczególnym szacunkiem ze względu na swoje wzorowe życie chrześcijańskie i miłość do ubogich. Był twórcą dzieł charytatywnych. Opowiadał się za współpracą narodów słowiańskich. Walnie przyczynił się do ożywienia kultu św. Cyryla i Metodego.
W 1921 roku został arcybiskupem ołomunieckim. Cieszy się wielką popularnością na Morawach. Trwa jego proces beatyfikacyjny.
Ks. Jan Šrámek (1870-1956) był aktywny politycznie. W latach 1919-1938 oraz 1945-1948 był przewodniczącym Czechosłowackiej Partii Ludowej (o profilu chrześcijańsko-demokratycznym). W latach 1940-1945 był premierem czechosłowackiego rządu na uchodźctwie w Londynie.
Skomentuj artykuł