Wenezuela: biskupi wezwali do jak najszybszych przemian demokratycznych

Wenezuela: biskupi wezwali do jak najszybszych przemian demokratycznych
(fot. PAP/EPA/Miguel Gutierrez)
1 tydzień temu
PAP / df

Episkopat Wenezueli zapowiedział, że 2 lutego będzie dniem modlitwy dla całego narodu, aby „pozostać wiernym Bogu” i prosić o pokojowe rozwiązanie tragicznej sytuacji polityczno-ekonomicznej kraju. Pod koniec 115. zgromadzenia plenarnego biskupi potępili obecny reżim, który spowodował „ruinę narodu” i wezwali do jak najszybszych przemian demokratycznych.

Niepohamowana inflacja, dewaluacja waluty, która zubożyła całą ludność i znacznie pogorszyła jakość życia – to główne zarzuty biskupów pod adresem rządu. „Gniew Boży budzi stan opieki zdrowotnej oraz upolitycznienie pomocy humanitarnej” – stwierdzili autorzy oświadczenia, ogłoszonego po obradach. Zwrócili uwagę, że ludzie masowo emigrują, a dodatkowo są na granicach poniżani przez policję i wojsko. Zdaniem biskupów emigracja jest „najbardziej wyraźnym dowodem na wielką klęskę polityki publicznej prowadzonej przez rząd”.

Wenezuela cierpi w wyniku „katastrofalnych skutków wzorca gospodarczego”, narzuconego przez reżim komunistyczny i ideologię, która zubożyła wszystkich, zwłaszcza tych najbiedniejszych. Dlatego też episkopat wzywa do „aktu odwagi”, polegającego na radykalnej zmianie kierunku politycznego. Aby jednak ułatwić przemiany demokratyczne, muszą się odbyć wolne wybory, w obecności obserwatorów z innych krajów i powinno do nich dojść jak najszybciej – podkreślili biskupi.

Nieudolne rządy prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro zmusiły do emigracji 3 mln obywateli. Ci, którzy pozostali w kraju, nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb na skutek hiperinflacji, braku żywności i bieżącej wody. Jednocześnie władze w Caracas stanowczo odmawiają przyjęcia pomocy gospodarczej i humanitarnej, określając ją jako próbę zewnętrznej ingerencji w sprawy państwa, uznając się jednocześnie za ofiary wojny gospodarczej wywołanej przez Stany Zjednoczone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Wenezuela: biskupi wezwali do jak najszybszych przemian demokratycznych
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Wenezuela: biskupi wezwali do jak najszybszych przemian demokratycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.