Wenezuela: powstała Międzyreligijna Rada Społeczna ds. łagodzenia obecnego kryzysu
Przedstawiciele istniejących w Wenezueli Kościołów: katolickiego, protestanckich i Wspólnoty Żydowskiej powołali do życia Międzyreligijną Radę Społeczną w celu walki z kryzysem, jaki od wielu już lat nęka ten kraj w Ameryce Południowej.
Stanowi ona “strukturę refleksji i działania, opartą na pluralizmie, która chce wnieść wkład do tworzenia konsensusów w celu łagodzenia ciężkich problemów, jakimi żyje nasze społeczeństwo” – oświadczył 22 kwietnia na konferencji prasowej w Caracas sekretarz generalny Wenezuelskiej Konferencji Biskupiej (CEV) bp José Trinidad Fernández.
Ujawnił on, że grupa inicjatywna spotykała się już od listopada ub.r., szukając "rozwiązań, które przyczyniłyby się do dobra i pokoju, które pozwoliłyby ukazać możliwość budowania zaufania tam, gdzie panuje bieda, dostrzegania nadziei tam, gdzie widzi się tylko fatalizm, wspierania życia zamiast śmierci i zniszczenia".
Nowy organizm utworzyły Kościół katolicki, reprezentowany przez CEV, Rada Ewangelicka, Kościoły – Adwentystów i Anglikański, Wspólnota Żydowska, Konfederacja - Związek Kościołów Chrześcijańskich (UNICRISTIANA) i Rada Kościołów Historycznych z Caracas.
Rada stawia sobie za zadanie umacnianie zdolności integracji i wysiłku zbiorowego różnych sektorów kraju. Pragnie być "przestrzenią wspólnoty, bez wykluczania kogokolwiek, instytucji religijnych, politycznych i społecznych, które chcą pracować razem dla dobra rodziny wenezuelskiej" – tłumaczył bp Fernández. Wskazał, że chodzi o praktykowanie "tych cnót, które leżą u podstaw dobrej działalności politycznej, a więc sprawiedliwości społecznej, równości, wzajemnego szacunku, tolerancji i poszanowania wolności".
Jednocześnie nowo powstałe stowarzyszenie wyraża różnorodność ludzi i docenia jej wkład w budowanie tożsamości kraju, który kochają. "Szczególnie pilne jest, abyśmy w obliczu palących potrzeb humanitarnych i globalnego kryzysu, zrodzonego przez Covid-19 oraz masowej migracji, zjednoczyli się wokół rozległych perspektyw, które nasz umiłowany naród mógłby natychmiast podjąć, na nowo odnaleźć pokój i rozpocząć w jedności odbudowę kraju" – dodał biskup pomocniczy Caracas.
Wyraził przekonanie, że "ta wspólna praca Kościołów, wspólnot religijnych, organizacji opartych na wierze i sektorów społecznych pozwoli głosić znaki pokoju i pojednania". Umożliwią to mechanizmy budowania włączającego wszystkich i ożywianego duchem uczestniczenia i solidarności, zdolnym do odzyskania wspólnych wartości, które winny wspierać pilne działania, jakich potrzebuje dzisiaj nasz naród" – zakończył swą wypowiedź sekretarz generalny CEV.
Skomentuj artykuł