Wenezuela: zmarł na COVID-19 kard. Jorge Urosa Savino

Wenezuela: zmarł na COVID-19 kard. Jorge Urosa Savino
Fot. deposotphotos.com
KAI / tk

W wieku 79 lat zmarł w szpitalu w Caracas arcybiskup-senior stolicy Wenezueli kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Przyczyną zgonu był COVID-19.

W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fake newsów, które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

DEON.PL POLECA

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 r. w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 r. uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 r. doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 r. w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

Po powrocie do Wenezueli był m.in. profesorem i rektorem seminariów w Caracas oraz prezesem Organizacji Seminariów Latynoamerykańskich. Był też wikariuszem generalnym swej rodzimej archidiecezji.

3 lipca 1982 św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Caracas; sakry udzielił mu 22 września tego roku ówczesny arcybiskup tego miasta kard. José Lebrún Moratino. 16 marca 1990 r. papież powołał go na arcybiskupa Valencia en Venezuela, skąd 19 września 2005 r. Benedykt XVI przeniósł go na stolicę arcybiskupią Caracas (po zmarłym kardynale Ignacio Velasco). Na konsystorzu 24 marca 2006 r. papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. W marcu 2013 r. wziął udział w konklawe, które wybrało obecnego papieża Franciszka, który 9 lipca 2018 r. przyjął rezygnację kard. Urosy z funkcji arcybiskupa Caracas. 

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 218 członków, w tym 121 mających prawa wyborcze, z których 13 powołał Jan Paweł II, 38 - jego następca Benedykt XVI i 70 – Franciszek. A wśród 97 kardynałów-nieelektorów, 48 mianował papież Polak, 27 – Benedykt XVI i 22 – Franciszek.

Źródło: KAI / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Twardowski

Ks. Jan Twardowski, jako kaznodzieja i poeta pokazywał, że świętość nie jest oderwana od codzienności, a świętych można spotkać już tu, na ziemi. W rozważaniach i w wierszach pytał, co robić, żeby być świętym. I...

Skomentuj artykuł

Wenezuela: zmarł na COVID-19 kard. Jorge Urosa Savino
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.