Wiedeń: kongres duszpasterstwa przez telefon
W dniach 11-14 lipca odbędzie się w Wiedniu 18. kongres IFOTES – Międzynarodowej Federacji Usług Duszpasterskich przez Telefon (International Federation of Telephone Emergency Services). Ponad tysiąc osób z 25 krajów obradować będzie pod hasłem: „Listening for Peace [Słuchając dla pokoju] – odkryć alternatywę dla przemocy”.
Przez cztery dni specjaliści zajmujący się duszpasterstwem telefonicznym będą się zastanawiali nad przyczynami i skutkami przemocy w jej najróżniejszych odmianach. „Przemoc wzrasta z każdym rokiem i obejmuje wszystkie warstwy społeczne” – napisali organizatorzy przyszłego spotkania. Zwrócili uwagę, że problem ten dotyka przede wszystkim kobiety.
IFOTES skupia ośrodki usług duszpasterskich przez telefon z 32 krajów. Obrady w stolicy Austrii będą się toczyły na terenach uniwersyteckich w pięciu językach.
W Austrii tą formą działalności pastoralnej zajmują się Kościoły katolicki i ewangelickie, a także jedna prywatna firma. Duszpasterstwo jest tak zorganizowane, że z każdego miejsca w całym kraju jest osiągalne pod jednym numerem – 142. Usługa taka jest bezpłatna, a rozmówcy dostępni są przez całą dobę. Duszpasterstwo przez telefon jest całkowicie anonimowe.
Obecnie w Austrii, która po raz pierwszy jest gospodarzem kongresu IFOTES, w tej formie duszpasterstwa działa ok. 800 wolontariuszy. Pochodzą oni z bardzo różnych grup zawodowych, mają za sobą roczny kurs przygotowawczy, a ponadto przechodzą regularne szkolenia. Rocznie odbywają ponad sto tysięcy rozmów. Można się z nimi kontaktować również przez e-mail.
Skomentuj artykuł