W Poznaniu obradowało forum duszpasterskie

10 lat temu
KAI / drr

- Kościół jest domem i szkołą komunii - mówił dziś do przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. W Poznaniu kilkaset osób wzięło udział w forum duszpasterskim, wprowadzającym w tematykę nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce „W komunii z Bogiem”.

Forum rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski. Następnie w Sali Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej znani i cenieni prelegenci - wśród nich bp siedlecki Zbigniew Kiernikowski i redaktor Zbigniew Nosowski - mówili o wyzwaniach, przed którymi stoją dziś katolicy w Polsce.

Forum odbyło się w Poznaniu, gdzie osiemdziesiąt lat temu powstała Akcja Katolicka. Bp Mariusz Leszczyński, krajowy asystent Akcji Katolickiej, przypomniał historyczny kontekst powołania do istnienia organizacji, o którą zabiegał papież Pius XI.

Abp Stanisław Gądecki, nawiązując do hasła nowego programu duszpasterskiego, podkreślił, że komunia to szczególny rodzaj wspólnoty. - Czynić Kościół domem i szkołą wspólnoty to wyzwanie i zadanie, przed którym stajemy w nowym tysiącleciu – zauważył metropolita poznański.

Wiceprzewodniczący KEP zwracając się do uczestników poznańskiego forum, przestrzegał przed fałszywie rozumianym pojęciem wspólnoty. - Wspólnota to nie grupa ludzi, która spotyka się, by zapomnieć o obowiązkach domowych czy zawodowych – przestrzegał abp Gądecki. Metropolita poznański podkreślił, że wspólnota jest tylko wtedy, kiedy w jej centrum jest Chrystus.

Przed myśleniem na sposób świecki, a także przed pokusą zgłębiania kultury bałwochwalstwa, uleganiu sekularyzacji, dechrystianizacji i instrumentalizacji przestrzegał uczestników Poznańskiego Forum Duszpasterskiego bp Zbigniew Kiernikowski. - W Kościele żyjemy niekiedy tak, jakby Chrystus nie istniał, jakby nie umarł i nie zmartwychwstał, stawiamy siebie na piedestale, zamiast wpatrywać się w Chrystusa - stwierdził biskup siedlecki.

Zwracając się do przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich bp Kiernikowski podkreślił, że Kościół oznacza konkretną wspólnotę, która czerpie moc ze słuchania słowa Bożego i przeżywania liturgii w znakach. - Chodzi o to, by wyrazić zgodę na poddanie się prowadzeniu przez drugiego człowieka, który ma większe doświadczenie ode mnie - przekonywał biskup siedlecki.

Organizatorem Poznańskiego Forum Duszpasterskiego były Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej oraz Zarząd Akcji Katolickiej, która obchodzi 80. rocznicę swego powstania. W forum wzięli udział goście z kilkunastu polskich diecezji, jak również przedstawiciele Akcji Katolickiej z Londynu i z Paryża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Poznaniu obradowało forum duszpasterskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.