Nowe technologie przekazu w duszpasterstwie

11 lat temu
Radio Watykańskie

 „Kościół a nowe technologie przekazu jako szansa dla misji duszpasterskiej” to temat obrad komisji hiszpańskiego i portugalskiego episkopatu ds. mediów. W ich spotkaniu 28-30 czerwca w Maladze na południu Hiszpanii wziął też udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, abp Claudio Maria Celli.

W komunikacie wydanym na zakończenie obrad nawiązano do majowej wizyty Papieża w Portugalii. Wyrażono wdzięczność Bogu za jej owoce, a zwłaszcza za zachętę do głębszej ewangelizacji społeczeństwa, co łączy się ze szczególnymi wyzwaniami na polu kultury i przekazu. Zwrócono uwagę na serdeczne przyjęcie papieskiego nauczania i właściwą informację o nim w mediach. Wyrażono pragnienie, by podobnie było podczas zapowiedzianych wizyt Benedykta XVI w Hiszpanii, mianowicie listopadowej w Santiago de Compostela i przyszłorocznej na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie.

Podejmując papieską zachętę do dialogu Kościoła ze światem ze spotkania 12 maja z ludźmi kultury w Lizbonie, hiszpańscy i portugalscy biskupi zwrócili uwagę na znaczenie, jakie mają tu nowe technologie. Wezwali do prowadzenia misji ewangelizacyjnej w „świecie cyfrowym”. Winni się w to coraz bardziej angażować księża, osoby zakonne i świeckie, wychowawcy i katecheci, zwłaszcza należący do młodszego pokolenia, którym te nowe środki są lepiej znane. Trzeba je twórczo i z apostolską odwagą wciągać w głoszenie Chrystusa.

Nowoczesne technologie pozwalają stworzyć nowe relacje z tymi, którzy szukają sensu życia, pragnąc prawdy i dobra. W komunikacie ze spotkania w Maladze podkreślono też konieczność przygotowywania przyszłych księży do misji na tym polu oraz odpowiedzialność rodziców i wychowawców za uczenie najmłodszych właściwego korzystania z nowych technologii, zwłaszcza internetu. Przypomniano odpowiedzialność moralną za chronienie nieletnich przed treściami zagrażającymi ludzkiej godności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowe technologie przekazu w duszpasterstwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.