Wielka Brytania: syn imama specjalnym wysłannikiem ds. wolności religijnej
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mianował swego specjalnego wysłannika ds. wolności religijnej. Został nim były wiceprzewodniczący Partii Konserwatywnej 41-letni Rehman Chishti, imigrant z Pakistanu, syn muzułmańskiego imama.
Jego zadaniem będzie nadzorowanie wysiłków ministerstwa spraw zagranicznych w dziedzinie wspierania współpracy międzyreligijnej, promowania tolerancji, a także pomagania prześladowanym chrześcijanom.
Dotychczas te sprawy leżały w gestii innego pakistańskiego imigranta lorda Tariqa Ahmada, sekretarza stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.
Johnson wyjaśnił, że na nowym stanowisku Chishti będzie mógł „budować na istotnej pracy, jaką już wcześniej wykonał w tej dziedzinie”. Działał on bowiem m.in. na rzecz uwolnienia Asii Bibi - pakistańskiej chrześcijanki skazanej na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo, a także podejmował starania o przyznanie jej azylu w Wielkiej Brytanii. Napisał wówczas list do brytyjskiego rządu, pod którym podpisało się 125 parlamentarzystów.
Chishti przypomniał, że wraz z rodziną osiedlił się w Zjednoczonym Królestwie, gdy miał sześć lat. Jego ojciec pełnił funkcję imama. - Zawsze mogliśmy otwarcie i swobodnie praktykować naszą wiarę. Pragnę zapewnić każdemu obywatelowi na świecie możliwość korzystania z tego podstawowego prawa. Wolność religijna jest jednym z fundamentów wolnego społeczeństwa - oświadczył brytyjski polityk.
Skomentuj artykuł