Wielki mistrz zapewnia o pamięci dla Papieża

Wielki mistrz zapewnia o pamięci dla Papieża
Fra’ Matthew Festing (fot. Fr James Bradley / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / mh

O swej pamięci i lojalności wobec Benedykta XVI zapewnił wielki mistrz Zakonu Maltańskiego Fra’ Matthew Festing. Kierujący katolickim zakonem rycerskim wielokrotnie spotykał się z Ojcem Świętym, który jeszcze jako arcybiskup Monachium, został członkiem tej jednej z najstarszych organizacji cywilizacji łacińskiej.

Wielki Mistrz mówiąc z agencją CNA o papieżu, podkreślił, że jest on zawsze "dobrze poinformowany i ma duże poczucie humoru". " Jest niezwykle ciepły, niezmiernie delikatny i inteligentny" - zapewnił pochodzący z Wielkiej Brytanii Festing.

Ostatni raz Benedykt XVI spotkał się z wielkim mistrzem i pięcioma tysiącami spośród 13,5 tys. wszystkich Maltańczyków 9 lutego br. z okazji uroczystości 900. rocznicy powstania zakonu.

Z papieskiego przemówienia wygłoszonego wtedy do zakonników maltańskich Festing zapamiętał szczególnie słowa o tym, że ich "codzienne życie musi być przeniknięte obecnością Jezusa, przed którego oczy mają przynosić także cierpienia chorych, samotność osób starszych, trudności niepełnosprawnych".

DEON.PL POLECA

63-letni Festing przyznaje, że był zaskoczony zapowiedzią rezygnacji papieża ze swego urzędu. "To była jedna z bardzo dobrze strzeżonych tajemnic wszystkich czasów. Oczywiście nic o tym nie wiedziałem" - dodaje i podkreśla, że jego zdaniem, Benedykt XVI jest jednym z "najbardziej utalentowanych papieży czasów współczesnych".

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy z Rodos i z Malty wywodzi się ze wspólnoty mniszej, która w Jerozolimie około 1048 r. utworzyła szpital i przytułek dla pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej. Pierwotnie wspólnotę nazywano Rycerzami Św. Jana od imienia patrona - Św. Jana Jerozolimskiego. Następne nazwy - Zakon Rodyjski, a potem Maltański - brały się od terytoriów, jakimi dysponowali w swojej historii.

Zakon zajmuje się obecnie działalnością charytatywną i udzielaniem pomocy humanitarnej i lekarskiej. Działa w 120 krajach. Utrzymuje stosunki dyplomatyczne z innymi państwami, ma także status stałego obserwatora przy ONZ, w Komisji Europejskiej i kilkunastu innych organizacjach międzynarodowych.

Zakon ten na przykład prowadzi na terenie Autonomii Palestyńskiej Szpital Świętej Rodziny w Betlejem. Rocznie przychodzi tu na świat od 1 tys. do 3 tys. dzieci. Od 1990 roku uratowano tu prawie 60 tys. dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki mistrz zapewnia o pamięci dla Papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.