"Zmagał się o duszę zsekularyzowanej Europy"

"Zmagał się o duszę zsekularyzowanej Europy"
(fot. EPA/Mauizio Brambatti)
KAI / drr

- Dziękujemy Ojcu Świętemu za jego krystaliczną naukę wiary i bezkompromisowy sprzeciw wobec współczesnego relatywizmu, za jego zmaganie się o duszę sekularyzującej się Europy - mówił 22 lutego bp Piotr Libera podczas dziękczynnej Eucharystii za pontyfikat papieża Benedykta XVI oraz w 82. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej w obrazie "Jezu, ufam Tobie".

W koncelebrze uczestniczył biskup pomocniczy w Płocku Roman Marcinkowski.

Bp Libera zaznaczył, ze nie przypadkiem dzień, w którym Kościół obchodzi Święto Katedry św. Piotra, został wybrany jako dzień dziękczynienia za niemal 8-letni pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI. Podkreślał, że tą Eucharystią Kościół płocki dziękuje Ojcu Świętemu za to, że cechował go sprzeciw wobec "pewników współczesnego relatywizmu". Także za to, że walczył o duszę coraz bardziej zsekularyzowanej Europy.

- Dziś Europę opanowała inna, choć w swoich skutkach być może równie straszna ideologia - ideologia dekonstrukcji, czyli rozkładu rzeczywistości: człowieka, małżeństwa, rodziny, narodu, prawa, moralności, sztuki. Dziękujemy Benedyktowi XVI za jego wielką troskę o Kościół - aby pozostawał w swoim myśleniu i działaniu katolicki; aby nie był 'przedsoborowy` czy `posoborowy`, ale wierny Panu Jezusowi i Świętej Tradycji - podkreślał hierarcha.

Przypomniał, że żegnając się z Polską 28 maja 2006 r. na krakowskich Błoniach, Benedykt XVI nawiązywał do słynnego wołania Jana Pawła II z 1979 roku: - Musicie być mocni (…). Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Bp Libera, jako ówczesny sekretarz KEP i organizator papieskiej pielgrzymki do Polski, czytał je w Krakowie w imieniu Papieża.

Benedykt XVI prosił wtedy także Polaków, aby umocnieni wiarą w Boga "angażowali się żarliwie w umacnianie Jego Królestwa na ziemi, Królestwa dobra, sprawiedliwości, solidarności i miłosierdzia". Zachęcał, by dzielili się "skarbem wiary" z innymi narodami Europy i świata. Podkreślał, że bł. Jan Paweł II czynił to "z niezwykłą mocą i skutecznością".

Bp Libera zaznaczył, że tego samego dnia Kościół płocki obchodzi 82. rocznicę objawienia św. Siostrze Faustynie Kowalskiej - "sekretarce Bożego Miłosierdzia" - wizerunku Jezusa Miłosiernego. Jej zgromadzenie - Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, obchodzi 150. rocznicę powstania. 114 lat temu, odpowiadając na zaproszenie ks. kan. bł. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, późniejszego biskupa płockiego i arcybiskupa, poprowadziły one Zakład Anioła Stróża dla "upadłych kobiet".

Od maja 1930 r. do listopada 1932 r. w płockim klasztorze przebywała św. Siostra Faustyna Kowalska. Dnia 22 lutego 1931 roku Święta otrzymała pierwsze objawienie Jezusa w obrazie, który na całym świecie znany jest jako "Jezu, ufam Tobie".

- Nie zapominajmy, że lata płockich `początków sekretarzowania` Bożemu Miłosierdziu przez Świętą Siostrę Faustynę były latami, w których rodziły się i rozwijały największe w dziejach ideologie zła: hitlerowski, bezbożny nazizm i stalinowski, ateistyczny komunizm. W niezmierzonych planach Opatrzności Siostra Faustyna stała się `sekretarką` prawdy, że jedyną mocą, zdolną pokonać ideologie, stworzone przez człowieka, chcącego być jak Bóg, jest Boże Miłosierdzie; jest zwrócenie się człowieka i świata do Odkupiciela z wołaniem: `Jezu, ufam Tobie! - głosił hierarcha.

Z objawieniem Obrazu Miłosierdzia Bożego Chrystus, również w Płocku, złączył obietnicę: że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie, zwycięży nad nieprzyjaciółmi, a Jezus będzie jej bronić "jako Swej chwały" (Dzienniczek 48).

- Jezus Chrystus przekazuje w tym orędziu, jak wielka jest w Jego oczach godność każdego człowieka, każdej nieśmiertelnej duszy. Nie ma gorszych i lepszych ras, jak głosił Hitler; nie jesteśmy masami i `wyżej zorganizowanymi zwierzętami`, jak chciał Stalin; nie jesteśmy samotni w bezbrzeżnym kosmosie, jak twierdzą tzw. nowi ateiści; nie jesteśmy tylko zwykłym ogniwem w wielkim łańcuchu ewolucji, lecz mamy Zbawcę, który broni każdą ludzką duszę `jako swoją chwałę`, jako miejsce, w którym On sam pragnie zamieszkiwać i zamieszkuje - stwierdził bp Libera.

Na zakończenie homilii odczytał telegram, który 22 lutego w imieniu Kościoła płockiego przesłał na ręce Ojca Świętego Benedykta XVI, stanowiący podziękowanie za jego pontyfikat.

W wieczornych uroczystościach w katedrze licznie uczestniczyło duchowieństwo, klerycy WSD, wierni i pielgrzymi z Polski. Obecna była m. Petra Irena Kowalczyk - przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, członkinie Rady Generalnej zgromadzenia, s. Mirosława Ratter - przełożona domu zakonnego w Płocku, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku ks. Andrzej Pieńdyk.

Okolicznościową Eucharystię poprzedził koncert "Uwielbienie Bożego Miłosierdzia". Wystąpili: Płocki Chór Katedralny "Pueri et Puellae Cantores Plocenses" z dyrygent Anną Bramską, na organach akompaniował Wiktor Bramski, solistką Iwoną Nasiłowską, kwartetem smyczkowym, kompozytorem Michałem Lorencem oraz aktorami: Ewa Ziętek i Tadeuszem Chudeckim.

"Byłeś dla nas skałą Piotrową i wzorem pokory"

"Byłeś dla nas zarówno skałą Piotrową, na której mogliśmy niezłomnie trwać, jak i wzorem prostoty i pokory sługi sług Bożych" - napisał bp Piotr Libera w telegramie skierowanym 22 lutego do Ojca Świętego Benedykta XVI. W tym dniu Kościół płocki dziękował za pontyfikat Papieża Ratzingera.

"Dziękujemy Miłosiernemu Panu dziejów za Twoją świetlaną naukę wiary, za prowadzenie Kościoła pewną ręką pośród wzburzonych fal świata, za Rok Kapłański, Rok Świętego Pawła i Rok Wiary, za dzieło nowej ewangelizacji, za niezapomnianą pielgrzymkę do Polski i wyniesienie na ołtarze Błogosławionego Jana Pawła II" - napisał biskup płocki.

Przypomniał, że 22 lutego 1931 r. w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku św. Siostra Faustyna Kowalska została obdarowana objawieniem pobożnie czczonego obecnie w całym Kościele wizerunku Jezusa Miłosiernego. Zaznaczył, że w tym dniu, w którym przypada Święto Katedry Świętego Piotra Apostoła, cały Kościół płocki dziękuje Bogu za "wiekopomny pontyfikat" Benedykta XVI.

"Łącząc się z Twoimi cierpieniami i modlitwami za Kościół Święty, Matkę naszą, i powtarzając wraz z Tobą: `Jezu, ufam Tobie!`, zapewniamy Cię, Ukochany Ojcze Święty, o naszej najgłębszej wdzięczności i z serca płynącej modlitwie przez wstawiennictwo Matki Bożej Miłosierdzia, Królowej równin Mazowsza" - podkreślił bp Libera.

Telegram bp. Libery do Benedykta XVI został uroczyście odczytany podczas Mszy św. dziękczynnej za papieża i jego pontyfikat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zmagał się o duszę zsekularyzowanej Europy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.