Wiemy, co będzie tematem spotkania w Filadelfii

6 lat temu
KAI / drr

W służbie rodziny mądrze, odważnie i z miłością - to potrójne założenie stało się przesłanką do przygotowań do 8. Światowego Spotkania Rodzin, zaplanowanego na dni od 22 do 27 września 2015 r. w Filadelfii.

"Mądrość w odczytywaniu teraźniejszości rodziny; odwaga do podejmowania złożonych i licznych problemów; miłość, pozwalająca szukać ich rozwiązania, mając zawsze na uwadze Ewangelię rodziny i życia", wyjaśniał dziś rano, we wtorek 25 marca, abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, nawiązując do wskazań Papieża Franciszka. Hierarcha zabrał głos w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej na konferencji poświęconej prezentacji tego wydarzenia, wraz z pasterzem archidiecezji, która będzie jego gospodarzem, kapucynem Charles'em Josephem Chaputem.

"Teologia rodziny; duchowość i świętość małżeńska; eklezjologia i duszpasterstwo rodziny; rodzina a stosunek do współczesnej kultury; rodzina i migracje; rodzina i ekumenizm - oto niektóre z kierunków i zakresów wspólnej pracy, którą trzeba rozwijać", wyjaśniał abp Paglia, "aby "towarzyszyć w drodze wszystkim rodzinom świata przez mądre, odważne i pełne miłości duszpasterstwo". Skądinąd, spotkanie w Filadelfii sytuuje się w "chwili szczególnie ważnej dla życia Kościoła", zważywszy że Papież Franciszek "postanowił postawić w centrum uwagi właśnie temat rodziny". Świadczą o tym dwa synody biskupów, nadzwyczajny, zaplanowany na październik, oraz zwyczajny, mający się odbyć w przyszłym roku - obydwa są poświęcone rodzinie. I właśnie w wigilię tego ostatniego w 2015 r. odbędzie się spotkanie w Filadelfii.

Co więcej, zwrócił uwagę hierarcha, "nie należy zapominać, że ta droga kościelna wpisuje się także w ów nurt analiz i debat, jakie zaproponowała w tym roku ONZ, ogłaszając Rok Rodziny", dlatego też nie można bagatelizować ścisłego związku między spotkaniem w Pensylwanii "a debatami prowadzonymi w głównej siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Jest to zachęta dla wszystkich instytucji religijnych i świeckich, aby wspólnie pracowały na rzecz lepszej przyszłości rodziny na świecie". Bowiem, zakończył przewodniczący watykańskiej dykasterii, od niej zależy "los ludzkości żyjącej w pokoju i solidarnej. Wspólne poświęcenie uwagi rodzinie pomaga wszystkim narodom czuć się i działać jako jedna rodzina".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiemy, co będzie tematem spotkania w Filadelfii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Wiemy, co będzie tematem spotkania w Filadelfii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.