Wiemy gdzie odbędzie się kolejne spotkanie Taizé [PILNE]
Brat Alois ogłosił dziś gospodarza 43. Europejskiego Spotkania Młodych. Już nie możemy się doczekać!
Podczas wieczornej modlitwy trzeciego dnia Spotkania we Wrocławiu, przeor Wspólnoty z Taizé ogłosił, które miasto będzie gospodarzem wydarzenia w przyszłym roku. Wiemy już, że:
43. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Turynie.
"Spotkamy się w kraju, który bardzo kochamy. Powrócimy na południe kontynentu" - mówił brat Alois.
Arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia podkreślił, że organizacja przyszłorocznego ESM w Turynie to bardzo ważne wydarzenie dla tamtejszej diecezji. „To podkreślenie naszej długiej przyjaźni ze wspólnotą Taizé” - mówił we Wrocławiu arcybiskup.
Hierarcha wskazał, że od wielu lat grupy młodych ludzi z jego diecezji regularnie udają się do Taizé. „Grupy modlitewne związane ze wspólnotą Taizé rozproszone są w całej archidiecezji” - mówił. Arcybiskup podkreślił również, że bardzo cenne dla niego były spotkania z założyciele wspólnoty Taizé – bratem Rogerem. „To wszystko podkreśla jak głęboki i autentyczny jest związek między Turynem i Taizé” - mówił.
Brat Alois podkreślił, że wspólnota Taizé była zapraszana do organizacji ESM w Turynie od wielu lat. „Teraz bardzo się cieszymy, że możemy tam się udać. W Turynie jest głęboka tradycja wiary chrześcijańskiej i wielu młodych ludzi z tego region regularnie przyjeżdża do Taizé. Jesteśmy pewni, że wielu ludzi z Polski dołączy do nas w Turynie” - dodał przeor.
Od 1978 bracia z Taizé organizują co roku na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Czterokrotnie Europejskie Spotkania Młodych odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96, raz w Warszawie (1999/2000) i raz w Poznaniu (2009).
Wybór Wrocławia był odpowiedzią na zaproszenie wysłane na ręce przeora Taizé pod koniec 2014 r., równocześnie przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza, ówczesną Radę Miasta i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
Każde spotkanie gromadzi tysiące młodych katolików, prawosławnych i protestantów z całego kontynentu oraz pielgrzymów z innych części świata. Młodzi przyjeżdżają, aby razem się modlić, włączyć się na kilka dni w życie wspólnot lokalnych Kościołów chrześcijańskich i wzajemnie wymieniać się doświadczeniami. W ten sposób chcą razem szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary i sensu życia. Zastanawiają się, jak w konkretnej codzienności budować bardziej solidarną i wrażliwą na drugiego człowieka rzeczywistość.
Jutro przedostatni dzień wrocławskiego spotkania. O 14.45 w Hali Stulecia, odbędzie się spotkanie dla wszystkich Polaków wraz z uroczystą Mszą Św. Od 17.30 rozpocznie się wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na następny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia oraz na Placu Wolności), a o 19.00 – modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta. Tego dnia odbędzie się również modlitwa o pokój w goszczących parafiach (23.00), a następnie radosne „Święto Narodów”, podczas którego różne grupy gości przedstawiają swoje kraje i kultury.
Spotkanie zakończy się 1 stycznia. Na kolejne czekamy już teraz!
Skomentuj artykuł