Wierni z archidiecezji warszawskiej będą mogli jeść mięso w piątek 29 grudnia

Wierni z archidiecezji warszawskiej będą mogli jeść mięso w piątek 29 grudnia
Fot. Arkadiusz Fajer "arfo" / depositphotos.com
PAP / tk

Mimo trwającej oktawy uroczystości Narodzenia Pańskiego w najbliższy piątek, 29 grudnia, wierni w Kościele katolickim zobowiązani są do wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Od tego obowiązku zwolnił ich na terenie archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz, wydając odpowiednią dyspensę.

Oktawa (łac. octavus - ósmy) to w liturgii Kościoła katolickiego czas obejmujący ważną uroczystość i siedem następujących po niej dni. Oktawa uroczystości Narodzenia Pańskiego zakończy się 1 stycznia - uroczystością Maryi Bożej Rodzicielki.

DEON.PL POLECAW piątek, w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, tak jak w każdy inny piątek, chyba że została udzielona na terenie danej diecezji dyspensa przez ordynariusza. W tym roku, na piątek 29 grudnia - dyspensę dla wiernych na terenie archidiecezji warszawskiej wydał metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

"Mając na względzie, że piątek 29 grudnia br., przypada w okresie Oktawy Bożego Narodzenia, czasu radosnego przeżywania Tajemnicy Wcielenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - poinformował kard. Nycz w komunikacie archidiecezji warszawskiej.

Wyjaśnił, że korzystający z dyspensy powinni "ofiarować dowolną modlitwę według intencji papieża" oraz podjąć wybraną przez siebie "formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości bądź ofiarowanie jałmużny".

W roku liturgicznym Kościoła katolickiego występują dwie oktawy, które mają różną rangę. Post w piątek znosi jedynie oktawa Wielkanocy, ponieważ ma ona rangę uroczystości(grupa I). Natomiast oktawa Narodzenia Pańskiego ma jedynie rangę święta (grupa II) i nie znosi wstrzemięźliwości w piątek.

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.

"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" – przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Wierni z archidiecezji warszawskiej będą mogli jeść mięso w piątek 29 grudnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.