W piątek 8 grudnia można jeść mięso? Wyjaśniamy, czy tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

W piątek 8 grudnia można jeść mięso? Wyjaśniamy, czy tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
W piątek 8 grudnia można jeść mięso? Wyjaśniamy. Fot. Emerson Vieira / Unsplash
PAP / pk

W związku z przypadającą w piątek 8 grudnia w Kościele katolickim uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni w Polsce nie są zobowiązani do udziału w mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Czy 8 grudnia 2023 roku w Kościele katolickim obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

W najbliższy piątek - 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym, wiernych w Kościele katolickim nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Czym jest Niepokalane Poczęcie Maryi?

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił 8 grudnia 1854 r. papież Pius IX bullą Ineffabilis Deus i ustanowił 8 grudnia dniem obchodzenia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi dla całego Kościoła.

DEON.PL POLECA

Dogmat dotyczy ustrzeżenia Maryi od chwili Jej poczęcia od grzechu pierworodnego (cud w porządku moralnym). "Ten, kto tej prawdzie zaprzeczał, sam wyłącza się ze społeczności Kościoła, stając się odstępcą i winnym herezji" - ogłosił Pius IX.

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi była kilkukrotnie potwierdzana w zatwierdzanych przez Kościół objawieniach maryjnych: W roku 1830 na Rue du Bac, 25 marca 1858 r. w czasie objawień Matki Bożej w Lourdes oraz w czasie objawień w Fatimie w 1917 r.

Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego, 8 grudnia wierni mają obowiązek uczestnictwa w eucharystii. Jednak na mocy dekretu Kongregacji (dziś watykańskiej Dykasterii - PAP) ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r. Polacy są zwolnieni z tego obowiązku "ze względu na fakt, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy".

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

W piątek 8 grudnia można jeść mięso? Wyjaśniamy, czy tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.