Wietnam: bard rewolucji przyjął chrzest

Wietnam: bard rewolucji przyjął chrzest
(fot. Taekwonweirdo / Foter / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / kn

Bard wietnamskiej rewolucji przyjął wiarę katolicką. "Pod koniec mego życia otrzymałem ogromną radość", napisał 87-letni To Hai w dniu swego chrztu.

W dzieciństwie uczęszczał do szkoły prowadzonej przez katolickie zakonnice. W wieku 18 lat zapisał się do partii komunistycznej. Był jednym z pierwszych rewolucjonistów. Zapatrzony w ideał Ho Chi Minha stał się głównym kompozytorem i pisarzem komunistycznego reżimu. Władza nie szczędziła mu zaszczytów i sławy.

Jak przyznał po latach dość wcześnie przejrzał na oczy i uświadomił sobie zbrodnie komunizmu. Przez wiele lat nie miał jednak odwagi zerwać z partią, nadal pozostawał reżimowym artystą, aby zarobić na życie. Uwolniłem się dopiero w 1986 r., kiedy zostałem emerytem - napisał przed 5 laty w swej autobiografii o znamiennym tytule: "Wspomnienia tchórza".

28 maja został ochrzczony w kościele redemptorystów w Ho Chi Minh i przyjął imię Franciszek. "Po wielu bezsennych nocach znalazłem drogę do tego, co jest prawdziwą racją, dla której warto żyć. Znalazłem głos, który odrzuciłem w dzieciństwie: zwróciłem się do Boga! Moje serce zazna odtąd spokoju dzięki wierze w Boga: zło zostało pokonane, będę mógł żyć wolny od trwogi, aż do dnia, w którym na zawsze zamknę me oczy w tym życiu" - napisał Franciszek To Hai w swym prywatnym wyznaniu wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wietnam: bard rewolucji przyjął chrzest
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.