Wietnam: spotkanie biskupów azjatyckich

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Do Wietnamu zjeżdżają azjatyccy biskupi. Jutro w Xuàn Lôc rozpocznie się posiedzenie plenarne Federacji Konferencji Episkopatów Azji. Papież mianował swego legata na to spotkanie. Został nim kard. Gaudencio Rosalez z Filipin. Będzie to pierwsze takie spotkanie na terenie Wietnamu. Zdaniem ks. Bernarda Cervellery, dyrektora agencji Asia News, świadczy to o przemianach, jakie dokonują się w tym kraju.

"Jest to ważny znak. Pokazuje, że Wietnam otwiera się małymi krokami na wolność religijną. Z drugiej strony dzięki tej wizycie wszystkie Kościoły z Azji udzielają wsparcia Kościołowi w Wietnamie, który doświadczył ciężkich prześladowań i wciąż zmaga się z różnymi problemami. Tak przynajmniej sami katolicy w Wietnamie odbierają tę obecność, tę solidarność Kościołów" - powiedział dyrektor Asia News.

Jak podkreśla ks. Cervellera, w Azji solidarność międzykościelna ma bardzo konkretną postać. Wietnam na przykład pomaga innym powołaniami. Kościół w Indiach w sposób szczególny troszczy się o chrześcijan w krajach muzułmańskich. Wzorem międzykościelnej solidarności jest jednak Korea Południowa.

"Kościół w Korei daje pod tym względem piękne świadectwo - podkreślił włoski duchowny. - Jest to wspólnota bardzo dynamiczna, a przy tym dość zamożna. Sama prowadzi misje we wszystkich częściach Azji. Wspiera też misje w różnych regionach świata".

Pomimo wielkiego zróżnicowania kontynentu azjatyckiego wszystkie Kościoły w Azji muszą stawiać czoła podobnym problemom - powiedział Radiu Watykańskiemu dyrektor Asia News. Wynika to z globalizacji i szybkiej industrializacji tego kontynentu. Odbija się to również na postawach religijnych. Azjaci masowo migrują do miast, są odcięci od swych dawnych tradycji, szerzy się sekularyzacja. Dla Kościołów azjatyckich jest to zagrożenie, ale i szansa, by w takich warunkach głosić Ewangelię.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wietnam: spotkanie biskupów azjatyckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.