Wkład katolików w laicką refleksję bioetyczną

KAI / psd

„Bioetyka nie powstała po to, aby mówić o tym, co oczywiste, legitymizować status quo czy wiązać komukolwiek ręce, lecz po to, aby poprzez rozumowanie w dialogu poszukiwać głębokich prawd, nadających godność i piękno fizycznemu życiu człowieka”, czytamy w zamieszczonym na łamach dzisiejszego wydania „L'Osservatore Romano” artykule z okazji 20. rocznicy istnienia włoskiego komitetu bioetyki.

Watykański dziennik przypomina, że decyzję o powołaniu komitetu podjął 13 lipca 1990 roku ówczesny szef rządu Giulio Andreotti. Organ ten miał służyć radą rządowi, parlamentowi i innymi instytucjom oraz informować opinię publiczną „o problemach etycznych, społecznych i prawnych, związanych z rozwojem badań oraz praktyką kliniczną w dziedzinie nauk o życiu i zdrowiu”. Jego powstania domagał się włoski parlament.

„Od tego czasu minęło sześć kadencji komitetu, w którego działalność zaangażowali się wybitni uczeni katoliccy z różnych dziedzin, jakie składają się na bioetykę... Dokumenty wydane przez komitet (na które złożyło się 87 opinii, 11 wniosków i 3 odpowiedzi) dotyczyły takich kwestii, jak początek i kres życia ludzkiego – tożsamość i status ludzkich embrionów, sztuczne zapłodnienie, diagnoza prenatalna, ciąża i poród, definicja i ustalenie śmierci człowieka, przeszczepy organów – po kwestie związane z dzieciństwem, wiekiem dorastania oraz sportem; od problemów etycznych dotyczących eksperymentów farmakologicznych po kwestie związane z testami genetycznymi, terapią genową, terapeutycznym zastosowaniem komórek macierzystych oraz opatentowaniem żywych organizmów; po kwestie biotechnologii, klonowania i wykorzystywanie zwierząt w badaniach biomedycznych, aż po inne zagadnienia naukowe i etyczne, które znajdują się w imponującej dokumentacji, studiach i dyskusji prowadzonej przez komitet”.

Na jego forum, konkluduje „L'Osservatore Romano”, „w perspektywie racjonalizmu otwartego na Absolut katolicy działają na rzecz bioetyki autentycznie ponadkonfesyjnej”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wkład katolików w laicką refleksję bioetyczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.