Wkrótce odnowiony program duszpasterstwa rodzin

Wkrótce odnowiony program duszpasterstwa rodzin
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Kościół w Polsce pracuje nad programem duszpasterstwa rodzin w oparciu o synody poświęcone rodzinie i adhortację Franciszka "Amoris laetitia" - poinformował KAI bp Artur Miziński.

Sekretarz generalny KEP ujawnił, że dokument będący swoistym vademecum dla duszpasterzy i wiernych zostanie wydany prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Duszpasterstwo małżeństw, rodzin i osób rozwiedzionych będzie głównym tematem rozpoczynającego się w poniedziałek w Warszawie zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi omówią sprawy rodzin w świetle adhortacji "Amoris Laetitia". W spotkaniu będą uczestniczyli przedstawiciele episkopatów z 13 krajów.

- Chcemy wskazać główne linie duszpasterskie w kwestii tego, jak ma wyglądać duszpasterstwo przygotowujące do małżeństwa, towarzyszenie małżeństwom i rodzinom oraz osobom rozwiedzionym - powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, zapowiadając spotkanie.

DEON.PL POLECA

O programie duszpasterstwa rodzin w świetle adhortacji "Amoris laetitia" mówić będzie bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Temat towarzyszenia osobom przygotowującym się do zawarcia małżeństwa przedstawi ks. dr hab. Jacek Goleń, natomiast o towarzyszeniu małżeństwom i rodzinom po zawarciu związku małżeńskiego mówić będzie ks. dr Przemysław Drąg. W programie obrad jest także dyskusja nt. pomocy osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach.

"Ciągle wracamy do synodów poświęconych rodzinie i posynodalnej adhortacji papieża Franciszka 'Amoris laetitia', gdzie został wytyczony program duszpasterstwa rodzin, na różnych etapach jej funkcjonowania i w różnych jej sytuacjach, także tych trudnych" - powiedział KAI bp Artur Miziński.

Dodał, że adhortacja mówi zarówno o przygotowaniach do małżeństwa, małżeństwie sakramentalnym, parach, które przeżywają swoje trudności i kryzysy a także o takich, które się rozpadły oraz tych, wobec których orzeczono, że zostały nieważnie zawarte.

Sekretarz generalny KEP przypomniał, że papież Franciszek kładzie nacisk na towarzyszenie, bycie z tymi, którzy po rozpadzie sakramentalnego związku małżeńskiego żyją w związkach niesakramentalnych. Chodzi o ich obecność w Kościele, duszpasterską troskę o nich i możliwości zaangażowania się tych osób w życie Kościoła, także w życie sakramentalne.

Chodzi m.in. o towarzyszenie tym osobom po to, by zatroszczyły się o życie religijne, nawet jeśli nie może być ono w pełni sakramentalne, o chrześcijańskie wychowanie dzieci zrodzonych w takich związkach oraz zaangażowanie par niesakramentalnych w życie parafii.

Bp Miziński poinformował, że dyskusja wokół tematów związanych z rodziną ma posłużyć wypracowaniu programu duszpasterstwa rodzin, uwzględniającego różne sytuacje, także te trudne. Dokument, w którym język adhortacji Franciszka ma być "przełożony" na konkretne zagadnienia, tematy, formy duszpasterstwa ma być formą vademecum zarówno dla duszpasterzy ale też narzeczonych, małżonków i osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Wykłady krajowych specjalistów zostaną wzbogacone o wystąpienia przedstawicieli kilku episkopatów zagranicy: z Francji, Łotwy, Albanii i Kuby. Podzielą się oni swoimi doświadczeniami i refleksjami nt. duszpasterstwa rodzin w ich krajach. Obecni na obradach przedstawiciele pozostałych dziewięciu episkopatów przekażą swoje refleksje w formie pisemnej.

Dokument będzie dostosowywał wnioski synodalne i papieski dokument do prowadzonego już w Polsce duszpasterstwa narzeczonych, rodzin oraz związków niesakramentalnych.

"Byłoby dobrze, żeby dokument powstał w tym roku, bo czas płynie nieubłaganie, a duszpasterze mają coraz więcej pytań także od osób, które odwołują się do 'Amoris laetitia' oczekując konkretnej posługi duszpasterskiej" - przyznał bp Miziński w rozmowie z KAI. Dodał, że takie vademecum jest rzeczą oczekiwaną zarówno przez wiernych, którzy o taką pomoc się ubiegają jak i dla duszpasterzy, którzy by mogli służyć jak najlepsza pomocą, adekwatną do konkretnego przypadku" - powiedział sekretarz KEP.

Zapewnił, że Kościół chce być blisko rodziny, w każdej jej sytuacji. "Jeśli człowiek jest drogą Kościoła, to jest nią także rodzina. W tej rodzinie człowiek z miłości się poczyna, rodzi, wzrasta. Żywotność Kościoła jak i społeczeństwa zależy od rodziny i Kościół nie może nie być przy człowieku i służyć duszpasterska posługa najpełniej jak jest to możliwe" - powiedział bp Miziński.

Ponadto podczas najbliższego zebrania KEP biskupi wysłuchają relacji przedstawicieli Caritas Polska po ich powrocie z Aleppo oraz zapoznają się z propozycją dalszych działań Caritas na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. Zajmą się też kwestią listu pasterskiego na Niedzielę Bożego Miłosierdzia oraz z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich.

Podczas obrad biskupów zostaną poruszone sprawy misyjne związane z rokiem duszpasterskim, który przebiega pod hasłem "Idźcie i głoście" oraz jubileuszu 50-lecia Komisji ds. Misji. Tematy te omówi obecny przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur.

W programie obrad zaplanowano też wystąpienie bp Grzegorza Rysia nt. organizowanego w listopadzie w Częstochowie IV Kongresu Nowej Ewangelizacji oraz wypowiedź bp. Tadeusza Bronakowskiego nt. apostolstwa trzeźwości.

Obrady odbędą się z udziałem gości z zagranicy. Głos zabiorą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Albanii, Francji, Kuby oraz Łotwy. W spotkaniu będą uczestniczyć również przedstawiciele Episkopatów z Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy oraz Węgier.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. w Bazylice św. Krzyża w intencji papieża
Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową.

375. Zebranie Plenarne KEP rozpocznie się w poniedziałek przed południem w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Pierwszego dnia w obradach weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Zebranie zakończy się we wtorek, 14 marca około godz. 16.00. Po obradach wydany zostanie komunikat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wkrótce odnowiony program duszpasterstwa rodzin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.