Wkrótce projekt nowej ustawy prorodzinnej

Wkrótce projekt nowej ustawy prorodzinnej
(fot. rachel pics / flickr.com)
7 lat temu
KAI / slo

Już 20 kwietnia w Warszawie podczas Kongresu Polskiej Rodziny zostanie zaprezentowany obywatelski projekt ustawy całkowicie zmieniający obecny obraz polityki prorodzinnej w Polsce. - Na kosmetyczne zmiany jest już za późno.

Polska potrzebuje zmian systemowych, by jak najmniej odczuła skutki depopulacji. To od rodzin, a nie od polityków zależy jak bardzo odczujemy konsekwencje kryzysu demograficznego - podkreślają organizatorzy Kongresu.

- Polska potrzebuje zmiany! Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego powinno być bezwzględnie uznane i zaakceptowane - deklarują organizatorzy Kongresu Polskiej Rodziny, który pod hasłem "Rodzina receptą na kryzys" odbędzie się 20 kwietnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Rodziny są źródłem trwałości społecznej i gwarancją społeczeństwa naprawdę wolnego. Niestety po 1989 roku nie doczekaliśmy się systemowych rozwiązań dotyczących wsparcia rodziny. Mimo konstytucyjnej gwarancji ochrony tej prestiżowej instytucji, cały czas mamy do czynienia z brakiem kompleksowej polityki prorodzinnej.

- Szkoda, że politycy nie rozumieją, że rodzina jest podstawą rozwoju polskiego państwa. Doskonale obrazują to liczby. Dziś zasiłek porodowy wynosi 1000 zł, natomiast pogrzebowy 4000 zł - wyjaśnia Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, i dodaje, że hasła dotyczące zatroskania kwestiami demograficznymi nadal nie znajdują pokrycia w decyzjach rządzących.

Efektem dyskusji i prac podczas kwietniowego kongresu będzie opracowanie całościowego programu polityki prorodzinnej wraz z propozycją praktycznych rozwiązań, służących jej wprowadzeniu w życie. - Aby nie skończyć wyłącznie na dyskusji, jako finał kongresu proponujemy opracowanie spójnej, pełnej i długofalowej polityki prorodzinnej, której emanacją będzie obywatelski projekt ustawy - wyjaśnia Ireneusz Jabłoński, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha i członek rady programowej Kongresu.

- Można zatem zaryzykować tezę, że po ponad 20 latach od wprowadzenia zmian ustrojowych w Polsce zmianę systemu zainicjują polskie rodziny, które wymuszą takie urządzenie państwa, które zaspokoi ich oczekiwania i da im konieczny impuls do dalszego rozwoju. To właśnie rodziny są receptą na kryzys - zaznacza Jabłoński.

Wciąż można zgłaszać chęć wzięcia udziału w Kongresie Polskiej Rodziny. Rejestracji można dokonać drogą internetową, za pośrednictwem strony www.centrumzyciairodziny.org

Kongres Polskiej Rodziny jest organizowany przez przedstawicieli Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Centrum im. Adama Smitha, Fundacji Narodowego Dnia Życia, Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a także ludzi świata nauki: prof. Zbigniewa Stawrowskiego, prof. Aleksandra Nalaskowskiego, prof. Michała Wojciechowskiego oraz dr hab. Aleksandra Stępkowskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wkrótce projekt nowej ustawy prorodzinnej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Wkrótce projekt nowej ustawy prorodzinnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.