Wlk. Brytania: biskupi przeciwko inwestycjom z nieekologicznymi biznesami

Wlk. Brytania: biskupi przeciwko inwestycjom z nieekologicznymi biznesami
(fot. Thomas Hafeneth / Unsplash)
independent.co.uk / kk

Kościół Anglii zagłosował za wycofaniem się do 2023 roku z inwestycji z firmami, które nie szanują przepisów klimatycznych znanych jako Porozumienie paryskie.

Synod generalny, będący ciałem decyzyjnym w Kościele Anglii, podczas wczorajszych obrad stwierdził, że choć obecna strategia inwestycyjna, która opiera się na wchodzeniu we współpracę z różnymi instytucjami jest korzystna, to należy zwracać szczególną uwagę na to w jaki sposób firmy partnerskie dostosowują swoją pracę do wymagań ekologicznych zatwierdzonych na szczycie w Paryżu.

Autorem niemal jednogłośnie przyjętej poprawki jest Giles Goddard, kanonik Southwark. Zgodnie z nią wspólne inwestycje z nieekologicznymi biznesami zostaną zerwane do 2023 roku.

"Laudato si" - przewodnik po encyklice >>

"Synod jasno zaznaczył, że Kościół musi być przewodnikiem etycznym i odgrywać wiodącą rolę w promowaniu zachowań odpowiadających na wezwanie kryzysu klimatycznego" - mówił rzecznik Kościoła Anglii.

"Dzisiejsza decyzja o przyjęciu poprawki Goddarda pozwoli na większe naciski na sektor paliwowy, które możemy czynić wykorzystując nasze prawo głosu".

Ekologiczna propaganda papieża Franciszka? >>

Głosowanie miało miejsce po tym, jak były arcybiskup Canterbury Rowan Williams zapytywał na łamach Telegraph o to czy współpraca z kompaniami, które przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, miała jakikolwiek pozytywny efekt.

Obserwatorzy zewnętrzni docenili decyzję anglikańskich biskupów. "Głosowanie Synodu Kościoła Anglii jest jak pogrzebowy dzwon dla ery paliw kopalnych" - powiedział Tom Viita, przewodniczący brytyjskiej Christian Aid.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller
20,94 zł
29,90 zł

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Wlk. Brytania: biskupi przeciwko inwestycjom z nieekologicznymi biznesami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.