Włochy: biskupi chińscy - ojcowie synodalni - koncelebrowali Mszę św. w parafii rzymskiej

Włochy: biskupi chińscy - ojcowie synodalni - koncelebrowali Mszę św. w parafii rzymskiej
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Uczestniczący w Synodzie Biskupów dwaj biskupi chińscy Giovanni Battista Yang Xiaoting z Yan’an i Giuseppe Guo Jincai z nowo utworzonej diecezji Chengde koncelebrowali 7 października Mszę św. w rzymskiej parafii Matki Bożej na Górach (Santa Maria ai Monti).

Liturgii przewodniczył emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych kard. Francesco Coccopalmerio a jednym z koncelebransów był jeszcze biskup senior kolumbijskiej diecezji Chiquinquirá - Leonardo Gómez.

Po krótkim kazaniu, wygłoszonym przez głównego celebransa, zabrał głos w języku włoskim bp Yang. Zwrócił uwagę, że "tak jak rodzina, utworzona przez męża i żonę, jest zawsze zjednoczona, tak samo Kościół jest jeden, święty, katolicki i apostolski i czy to we Włoszech, w Chinach czy w innych krajach miłość Chrystusa jest zawsze taka sama". Nawiązując do zawartego niedawno tymczasowego układu między Stolicą Apostolską a Pekinem dodał, że "papież Franciszek, który bardzo dobrze zna naszą sytuację kościelną, nie chce nas oddzielać od Kościoła powszechnego".

Zwracając się do obecnych w kościele biskup diecezji Yan’an (w środkowochińskiej prowincji Shaanxi) zapewnił, że wierni w jego kraju czekają na Ojca Świętego, ale też "na was wszystkich: kardynała, proboszcza ks. Francesco [Pesce], zawsze oczekujemy was w Chinach". Poprosił też swych słuchaczy o pomoc dla Kościoła w swym kraju, wyjaśniając, że Kościół ten "jest jak dziecko - niezbyt dojrzały, potrzebuje więc waszego towarzyszenia, waszej pomocy i waszej modlitwy, zawsze w duchu miłości Pana".

DEON.PL POLECA

We wspomnianej parafii rzymskiej działa od kilka lat organizacja non-profit "TherAsia", wspierająca projekty solidarnościowe w Chinach i Wietnamie, dzięki czemu jest ona szczególnie zainteresowana procesem zbliżenia między Watykanem a komunistycznymi Chinami. Bp Yang podziękował miejscowej wspólnocie za te działania, podkreślając przy tym, że mimo odmienności kulturowej, liturgicznej i w innych dziedzinach, "nasza wiara w Pana zawsze nas łączy". "Dlatego my wszyscy, w miłości Chrystusowej jesteśmy zjednoczeni jak jedna rodzina. Modliliście się bardzo za Kościół chiński. Dziękujemy wam za to, za modlitwy i za pomoc naszemu Kościołowi; również dzisiaj cieszymy się bardzo, że jesteśmy wśród was, jest to wielka radość dla nas" - zakończył swą wypowiedź po włosku biskup z Chin.

Z kolei miejscowy proboszcz ks. Pesce powiedział włoskiej agencji wiadomości religijnych SIR, że parafianie przez lata śledzili proces zbliżenia między obu stronami i niedzielna liturgia była dla nich powodem wielkiego wzruszenia.

Pod jej koniec wszyscy procesjonalnie przeszli do ołtarza bocznego, w którym spoczywają relikwie bł. Gabriela Marii Allegry [1907-76, zmarłego w Hongkongu włoskiego franciszkanina, biblisty, tłumacza, socjologa, filozofa i misjonarza w Chinach, beatyfikowanego w 2012]. Obaj biskupi chińscy pozdrawiali wiernych przy głównym wejściu, a następnie zostali na kolacji w refektarzu. "Była wymiana darów, a całe spotkanie upłynęło w duchu głębokiego braterstwa" - oświadczył proboszcz.

Jedna z inicjatorek tego wydarzenia - włoska sinolożka prof. Monica Romano z Ośrodka Badań Międzyreligijnych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego - powiedziała SIR, że bp Yang "zaraz po pierwszym kontakcie z radością przyjął zaproszenie i w czasie Mszy widać było, że obaj biskupi są bardzo zadowoleni". Według uczonej "czuło się wielkie pragnienie bliskości, udziału i wspólnoty z Kościołem powszechnym", a zawarty układ tymczasowy jest próbą "uzdrowienia głębokich ran, jakie w ciągu lat naznaczyły historię i obecnie dążenie do przywrócenia pełnej jedności Kościoła".

M. Romano zaznaczyła, że takie chwile jak niedzielna Eucharystia są ważne i mają wielkie znaczenie dla Kościoła zarówno w Chinach, jak i powszechnego, gdyż dzięki temu można lepiej poznać tamtejszą rzeczywistość. "Istotne jest dostrzeżenie piękna tego Kościoła, który jest żywotny, młody i bogaty w dary" - zaznaczyła na zakończenie rozmówczyni agencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włochy: biskupi chińscy - ojcowie synodalni - koncelebrowali Mszę św. w parafii rzymskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.