Włochy: w Rzymie powstanie kościół dla młodych, którego patronem będzie św. Jan Paweł II

Włochy: w Rzymie powstanie kościół dla młodych, którego patronem będzie św. Jan Paweł II
(fot. Hernan Valencias (flickr.com) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)
KAI / jp

W ciągu najbliższych trzech lat (lub nieco dłużej) w Rzymie powstanie kościół dla młodych, którego patronem będzie św. Jan Paweł II.

Zapowiedzieli to wspólnie biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Gianrico Ruzza i Davide Maria Zanchi - przewodniczący wielkiej rzymskiej sieci handlowej Euroma2, która sfinansuje prace nad tym projektem. O planach tych mówiono w siedzibie Wikariatu Rzymu w czasie prezentacji programu "Święta Noc", która odbędzie się z 12 na 13 maja.

Nowa świątynia powstanie w strefie dawnych Mercati Generali (Wielkich Magazynów Handlowych), będzie miała trzy nawy a także przylegającą do niej plebanię. Nie będzie to jednak parafia w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale raczej miejsce kultu, przeznaczone przede wszystkim dla młodych z tej części Rzymu, gdzie mieści się m.in. Ateneum Roma Tre.

Wiadomość o zbudowaniu kościoła "papieskiego" była częścią prezentacji projektu "Święta Noc" (Notte Sacra) z udziałem wielu młodych widzów i ponad 130 artystów, którzy pokażą różne wydarzenia i performansy. Motywem przewodnim wydarzenia będzie "radość doskonała" św. Franciszka.

Uzasadniając celowość tej inicjatywy bp Ruzza zauważył, że "Rzym jest sanktuarium pod gołym niebem i to jest nasza odpowiedź na sobotę rozrywkową". W towarzystwie świętego z Asyżu "wyruszymy na odkrycie piękna" - oświadczył hierarcha.

- Samo Miasto [Urbs] jest miejscem pielgrzymek a my, którzy zwykle wozimy pątników do Lourdes lub Fatimy, podejmujemy się teraz pomóc rzymianom i cudzoziemcom odkryć ten aspekt, który bardziej niż jakikolwiek inny jest znakiem rozpoznawczym Rzyu - powiedział obecny na konferencji administrator-delegat Rzymskiego Dzieła Pielgrzymek prał. Remo Chiavarini.“Święta Noc" będzie jednak przede wszystkim modlitwą.

W jezuickim kościele Najświętszego Imienia Jezusa (Il Gesu) będzie się można wyspowiadać, od 4 rano trwać będzie modlitwa różańcowa w bazylice Matki Bożej "in Portico" (możliwe też będzie włączanie się do niej przez internet) i od 8 rano w kościele św. Franciszka z Ripa będzie można wziąć udział we Mszy św., której będzie przewodniczył papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej abp Angelo De Donatis.Cała ta inicjatywa jest projektem diecezji rzymskiej we współpracy z Papieskim Dziełem Pielgrzymek i przy poparciu ze strony Euroma 2.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: w Rzymie powstanie kościół dla młodych, którego patronem będzie św. Jan Paweł II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.