Włochy: zadania Kościoła wobec kryzysu

Radio Watykańskie

Słowo "kryzys" wielokrotnie powracało w przemówieniu, które kard. Angelo Bagnasco wygłosił na rozpoczęcie trwających od 23 do 26 stycznia posiedzenia rady stałej episkopatu Włoch. Przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupów nie ograniczył się bynajmniej do kryzysu gospodarczego, wstrząsającego światem, jak przypomniał, już od co najmniej czterech lat.

Mówił przede wszystkim o kryzysie wartości oraz instytucji. Przytoczył stwierdzenie Benedykta XVI z wrześniowej podróży do Niemiec, że kryzys Kościoła w świecie zachodnim dotyczy w istocie wiary. W tym kontekście arcybiskup Genui wskazał znaczenie Roku Wiary ogłoszonego przez Papieża.

Nowy rząd Włoch to zdaniem przewodniczącego episkopatu tego kraju "egzekutywa dobrej woli". Purpurat zwrócił uwagę na konieczność powierzenia władzy wykonawczej ekipie spoza świata politycznego, by "podjęła próbę rozwikłania kłębka, który stał się już zbyt zagmatwany". Oczywiście rząd Mario Montiego ma być niezależny nie od samej polityki, ale od "związanych z nią komplikacji i rozdrażnień". Wielka pozostaje tu odpowiedzialność polityczna parlamentu.

Nawiązując do inicjatyw rządu dla zaradzenia kryzysowi, kard. Bagnasco podjął sprawę nagminnego we Włoszech uchylania się od płacenia podatków. Zaznaczył, że jest to "grzechem, a w przypadku ludzi Kościoła wprost skandalem". Podkreślił, że Kościół nie żąda dla siebie przywilejów. Jednak w przypadku gminnego podatku od nieruchomości służących społeczeństwu chce być traktowany zgodnie z regułami dotyczącymi instytucji o celach niezarobkowych (non profit). Przypomniał kościelny wkład w pomoc społeczną i służbę zdrowia. Na tym polu w ponad 14 tys. instytucji o inspiracji chrześcijańskiej pracuje we Włoszech 420 tys. osób. W dobie kryzysu, przy zmniejszeniu przez ostatnie trzy lata przeznaczonych na taką opiekę środków krajowych o dwie trzecie znaczy to bardzo dużo.

DEON.PL POLECA

Przewodniczący episkopatu Włoch mówił też o rodzinie, podkreślając znaczenie, jakie ma dla niej niedziela, której nie można poświęcać dla ekonomii. Nawiązał do prześladowania chrześcijan w różnych krajach, szczególnie ostrych ostatnio w Nigerii. Ponadto kard. Bagnasco złożył w imieniu włoskich biskupów kondolencje w związku z katastrofą statku Costa Concordia. Przypomniał ogrom odwagi i altruizmu wykazany przez ludzi niosących rozbitkom pomoc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: zadania Kościoła wobec kryzysu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.