Wojciech Bonowicz o Jeanie Vanierze: drogowskaz upadł, ale drogę wskazywał dobrą

Wojciech Bonowicz o Jeanie Vanierze: drogowskaz upadł, ale drogę wskazywał dobrą
Fot. Copernicus Center for Interdisciplinary Studies / YouTube
Logo źródła: Tygodnik Powszechny Wojciech Bonowicz

"Po tym, co usłyszeliśmy, po książki (Vaniera – przyp. red.) sięgać będzie trudniej; nie wyobrażam sobie, żeby można było z nich teraz ot tak, po prostu, coś zacytować" - pisze Wojciech Bonowicz na łamach "Tygodnika powszechnego".

Publicysta odniósł się do zarzutów postawionych wobec założyciela wspólnoty „L’Arche”.

O tym, że Jean Vanier wykorzystywał seksualnie kobiety, wobec których pełnił posługę poradnictwa duchowego, poinformowało w sobotę "L’Arche International".

Według Bonowicza zarzuty postawione wobec założyciela wspólnot "l’Arche" i "Wiara i Światło" są bolesne z dwóch powodów. Po pierwsze kobiety zostały wykorzystane. Po drugie, sprawcy posługiwali się argumentami religijnymi.

"Po tym, co usłyszeliśmy, po książki (Vaniera – przyp. red.) sięgać będzie trudniej; nie wyobrażam sobie, żeby można było z nich teraz ot tak, po prostu, coś zacytować, nawet jeżeli byłyby to niezwykle trafne obserwacje" - pisze Bonowicz. Autor zaznacza jednak, że dzieła zapoczątkowane przez Jeana Vaniera nadal będą pomagać potrzebującym.

DEON.PL POLECA

"Jestem członkiem «Wiary i Światła» od przeszło 30 lat. Co mam teraz powiedzieć? Drogowskaz upadł, ale drogę wskazywał dobrą. Odtąd trudniej będzie nią iść - to nie ulega wątpliwości. Ale w imię tego, co połączyło nas z naszymi niepełnosprawnymi przyjaciółmi, nie wolno nam zawrócić. To, co nas połączyło, na pewno było i jest prawdziwe" - kończy Bonowicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Wojciech Bonowicz o Jeanie Vanierze: drogowskaz upadł, ale drogę wskazywał dobrą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.