"Wolni i solidarni" - kongres "Renovabis"

"Wolni i solidarni" - kongres "Renovabis"
(fot. Logo "Renovabis")
KAI / mh

Pod hasłem "Wolni i solidarni - chrześcijanie w poczuciu odpowiedzialności za Europę" rozpoczął się we Fryzyndze 17. międzynarodowy kongres "Renovabis". Obrady z udziałem ok. 350 osób z 27 krajów Europy odbywają się w dniach 28-30 sierpnia br. Tematyką kongres nawiązuje do przypadającej w przyszłym roku 25. rocznicy przemian politycznych i społecznych w Europie Wschodniej i Środkowej. Wśród jego uczestników jest m. in. abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński senior.

"Wolność i solidarność nie mogą być nigdy zapomniane" - apelował w swoim przesłaniu do uczestników kongresu arcybiskup Bambergu Ludwig Schick. Podkreślił, że obie te wartości są niezbędnymi filarami dobrej współpracy wszystkich ludzi w Europie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel napisała, że wolność i solidarność są pojęciami, ktore powinny stać się ochronną barierą dla codziennego współżycia ludzi w Europie. Do pojęć "wolności“ i "solidarności“ nawiązal również premier Bawarii, Horst Seehofer i przypomniał, że nadużywali ich często sowieccy władcy. Dziś chodzi o to, aby te pojęcia napełnić znowu życiem. Wolność chrześcijańska posiada również jakość polityczną, gdyż "chroni czlowieka przed wszechwładzą ideologii“.

Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso podkreślił odpowiedzialność chrześcijan za Europę. Przypomniał, że "również w 1989 roku odwaga i zaangażowanie wielu chrześcijan przyczyniły się do upadku żelaznej kurtyny“. W tym kontekście wymienił rolę, jaką w tych przemianach odegrał papież Jan Paweł II, wielu odważnych duchownych w państwach środkowoeuropejskich, m.in. organizatorzy demonstracji w Lipsku. "Ale - stwierdził Barroso - pokojowe przemiany nie oznaczają jeszcze osiągnięcia celu". "Tę Europę należy w dalszym ciągu budować“ - napisał przewodniczący Komisji Europejskiej i wyraził uznanie dla starań "Renovabis“ na tym polu.

"Solidarność wszystkich Europejczyków jest konieczna zwłaszcza w czasie trwającego obecnie kryzysu" - stwierdził przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Alois Glück. "Ten kryzys zaufania w Europie będziemy mogli pokonać tylko wspólnie" - napisał Glück i przypomniał, że solidarność w rozumieniu chrześcijańskiej etyki społecznej oznacza przejęcie odpowiedzialności za jednostkę, nigdy nie zapominając o dobru wspólnym.

DEON.PL POLECA

Podczas kongresu przedyskutowane zostaną wyzwania związane z solidarnością i wolnością w budowaniu zjednoczonej Europy oraz odpowiedzialnośc chrześcijan w poszukiwaniu rozwiązania tych wyzwań. Wśród referentów są m.in. arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx, europosłowie Róża Thun (Polska) oraz Elmar Brok (Niemcy).

Istniejące od 20 lat Renovabis - dzieło pomocy katolików niemieckich Europie Wschodniej - jest najmłodszym katolickim dziełem pomocy w Niemczech. Swoją nazwę wywodzi od słów z Psalmu 104: "Emitte spiritum tuum... et renovabis faciem terrae" ("Ześlij swego Ducha... i odnowisz oblicze ziemi" - Ps 104,30). Powołali je do życia biskupi Niemiec na zebraniu ogólnym episkopatu tego kraju 3 marca 1993 roku. Po dziesiątkach lat podziałów spowodowanych "żelazną kurtyną" biskupi we współpracy z Centralnym Komitetem Katolików Niemieckich (ZdK) postanowili, że będą starali się budzić w swoim społeczeństwie zainteresowanie ludźmi w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej i nieść im Pomoc.

Międzynarodowe kongresy Renovabis są organizowane od 1997 roku. Służą wymianie informacji i dyskusji nad ważnymi zjawiskami w Kościele i społeczeństwach Europy Środkowej i Wschodniej oraz poruszają tematykę mającą znaczenie dla całego kontynentu. Dzięki udziałowi czołowych przedstawicieli nie tylko Kościoła, ale także świata nauki i polityki, a ostatnio również instytucji europejskich, kongresy stały się ważnym forum dialogu miedzy Wschodem a Zachodem. 15. kongres Renovabis we Fryzyndze przebiegał w 2011 roku pod hasłem: "Czas przełomu w regionach wiejskich", a hasłem ubiegłorocznego było: "Odkrywać dziś wiarę. Nowe drogi ewangelizacji w Europie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wolni i solidarni" - kongres "Renovabis"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.