"Nie pozwólmy zniekształcić obrazu Kościoła"

KAI / psd

"Nie pozwólmy zniekształcić w sobie obrazu Kościoła w obliczu tego, co można nazwać rodzajem kampanii skierowanej przeciwko kapłanom" - apelował dziś w Gnieźnie abp senior Henryk Muszyński. Emerytowany arcybiskup gnieźnieński przewodniczył Mszy św. z okazji 20. rocznicy istnienia Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich - jednego z najliczniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Abp Muszyński przypomniał w homilii, że Kościół jest żywą wspólnotą kapłanów i wiernych świeckich. Te dwie rzeczywistości - tłumaczył - są ze sobą nierozłącznie powiązane, jak naczynia.

DEON.PL POLECA
"Jest prawdą, że wierni są tacy, jacy są kapłani, ale prawdą jest również, że kapłani są tacy, jakie jest społeczeństwo. Kiedy słyszę utyskiwanie i biadanie nad słabością kapłanów, pytam: drogi bracie, siostro, modlisz się za swoich kapłanów? Najczęściej słyszę - niestety nie. Wam nie muszę o tym przypominać. Korzystam z tej pięknej okazji, aby wam podziękować, za waszą modlitwę, za wasze budowanie Kościoła we wszystkich wymiarach, począwszy od tych, którzy sposobią się do kapłaństwa, a skończywszy na tych, którzy żegnają się z życiem, nie zapominając również o tych, którzy są pośrodku trudu apostolskiego, niekiedy zmęczeni i utrudzeni" - mówił arcybiskup senior.

Przyznał również, że dziś, w obliczu bolesnych przypadków, o których co chwilę słyszy się w mediach, Kościół bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje modlitwy.

"Chcę was zapewnić, że w perspektywie mojej 30-letniej posługi biskupiej są to wypadki absolutnie wyjątkowe. Nie pozwólmy zniekształcić w sobie obrazu Kościoła w obliczu tego, co można nazwać rodzajem kampanii skierowanej przeciwko kapłanom. Ale też nie biadajmy, nie narzekajmy, bo jest to droga do oczyszczenia z tego, co jest słabe i ułomne w Kościele. Stajemy zawstydzeni, ale istnieje coś takiego, jak Boże zawstydzenie, które rodzi nowe postanowienia i które jest otwarciem na łaskę Bożą, która zawsze jest mocniejsza niż ludzka słabość" - mówił abp Muszyński.

Podziękował również członkom i władzom stowarzyszenia za "wszelkie dobro, modlitwę i ofiarną pomoc w budowaniu Chrystusowego Kościoła".

Mszę św. wspólnie z abp. Henrykiem Muszyńskim celebrowali kapłani zaangażowani w działalność stowarzyszenia z prezesem ks. Robertem Nurskim na czele oraz moderatorzy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, które z modlitewnej i materialnej pomocy stowarzyszenia korzysta. W Eucharystii uczestniczyli alumni i licznie zebrani członkowie stowarzyszenia z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich powstało i zostało zatwierdzone przez abp. Henryka Muszyńskiego w 1993 roku, w okresie pewnego zmniejszenia się liczby powołań kapłańskich w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego założycielem i pierwszym prezesem był śp. ks. kan. dr Jan Tadych. Obecnie na terenie archidiecezji istnieje ponad 100 Kół Parafialnych skupiających przeszło 3 tys. wiernych, którzy modlą się indywidualnie i wspólnotowo w intencji powołań, pomagają potrzebującym alumnom, tworzą środowiska sprzyjające powołaniom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Nie pozwólmy zniekształcić obrazu Kościoła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.