Wprowadzono zmiany dotyczące pochówku nieochrzczonych dzieci w Kościele prawosławnym

Wprowadzono zmiany dotyczące pochówku nieochrzczonych dzieci w Kościele prawosławnym
(fot. shutterstock.com/Robert Hoetink)
KAI / ms

Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zatwierdził obrzęd chowania zmarłych nieochrzczonych dzieci. Wkrótce stanie się on obowiązkowy dla wszystkich parafii RKP.

Oznajmił o tym dziennikarzom sekretarz prasowy patriarchy moskiewskiego ks. Aleksandr Wołkow.

"Jak wiecie, dotychczas w Kościele nie było możliwości odprawiania pogrzebu nieochrzczonych dzieci. Zdarza się, że przychodzą one na świat jako martwe lub że umierają one wkrótce po narodzinach z powodu różnych okoliczności, przekraczających możliwości ludzkie" - tłumaczył kapłan.

Przyznał, że zrozpaczeni rodzice przychodzą do cerkwi i proszą księży o odprawienie jakiegokolwiek obrzędu nad zmarłym dzieckiem, szukają pociechy dla siebie.

Według sekretarza patriarchy teologiczne rozumienie stanu duszy małego dziecka nie jest to końca określone i istnieją różne podejścia do tego zagadnienia.

"W każdym jednak wypadku pogrzeb w takiej postaci, w jakiej dotyczy on zmarłych w wieku świadomym, wiąże się przede wszystkim z modlitwą o odpuszczenie grzechów. Nie można tego odnieść do dzieci nieochrzczonych, które nie mogą mieć na sumieniu osobistych grzechów" - zaznaczył ks. Wołkow.

Oświadczył, że rytuał pochówku, zatwierdzony przez Synod, ma za zadanie pomóc rodzicom, cierpiącym z powodu przedwczesnej śmierci swych dzieci i stanie się "liturgią miłości" wobec tych, którzy pozostali osamotnieni.

Rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti przypomniała, że RKP już wcześniej zatwierdził liturgiczny obrzęd pocieszania krewnych osób, które same odebrały sobie życie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wprowadzono zmiany dotyczące pochówku nieochrzczonych dzieci w Kościele prawosławnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.