Wrocław: Konfesjonał otwarty całą dobę
Dziś o 17.00 w całym Kościele rozpocznie się akcja "24 godziny na Pana". Przez całą dobę będzie można się wyspowiadać w katedrze wrocławskiej.
Pomysł wyszedł od papieża Franciszka, który w liście skierowanym do poszczególnych diecezji zaznaczył, iż pragnie, by ludzie nie tylko mieli możliwość modlitwy w łączności z wiernymi na całym świecie, ale przede wszystkim doświadczenia tego, że Miłosierny Jezus także dziś ma moc: leczyć człowieka, podnosić go i podawać mu rękę.
W piątek o 17.00 w bazylice św. Piotra w Rzymie ojciec święty będzie przewodniczył nabożeństwu pokutnemu. Po jego zakończeniu przez 24 godziny w wybranych kościołach Wiecznego Miasta będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie wszyscy będą mogli przystąpić do sakramentu pojednania. Następnego dnia o 17.00 w rzymskim kościele pw. Ducha Świętego akcja zostanie uroczyście zakończona.
Nabożeństwu we wrocławskiej katedrze będzie przewodniczył także o 17.00 bp Andrzej Siemieniewski. Od tego momentu rozpocznie się spowiedź. Przez 24 godziny 23 księży (zmieniając się co godzinę) będzie posługiwać w konfesjonale dyżurnym (pierwszy po prawej stronie od głównego wejścia do katedry).
Po wieczornej Mszy św. (ok. 19.30) na głównym ołtarzu będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. Do północy adorować będą klerycy wrocławskiego seminarium oraz członkowie grup i stowarzyszeń religijnych, działających na terenie archidiecezji. Od północy do rana w katedrze modlić się będą siostry zakonne z różnych zgromadzeń, które mają domy w pobliżu Ostrowa Tumskiego. - Każdy oczywiście w dowolnej chwili może wstąpić na osobistą modlitwę lub skorzystać z sakramentu pojednania - mówi ks. Rafał Kowalski z wrocławskiej kurii. Dodaje przy tym, że nocna spowiedź we Wrocławiu nie jest nowością. - Od kilku lat niektóre parafie włączają się w akcje Nocy Konfesjonałów. Kapłani posługujący wówczas mówią, że w takim mieście jak stolica Dolnego Śląska nawet o 2 czy 3 w nocy są ludzie, którzy chcą doświadczyć Bożego Miłosierdzia - dodaje.
Metropolita wrocławski zachęcił również dolnośląskich księży, by tam, gdzie jest to możliwe, w duchu przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II umożliwili wiernym uczestnictwo w modlitwie w łączności z papieżem, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz przystąpienia do sakramentu pojednania dłużej niż zwykle np. do godz. 22.00.
Skomentuj artykuł