Wrocław: ruszył projekt #DarDlaAleppo

Wrocław: ruszył projekt #DarDlaAleppo
(fot. Mateusz Nawrocki PR EXPERT)
KAI / kk

Hierarchowie różnych Kościołów chrześcijańskich obecnych na Dolnym Śląsku z inicjatywy abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, podpisali się pod projektem "Dar Dla Aleppo".

Celem jest zebranie środków na odbudowę oraz wyposażenie w sprzęt medyczny szpitala św. Ludwika znajdującego się w syryjskim Aleppo. Do akcji dołączył również władze rządowe, samorządowe i organizacje lokalne.

- Wrocław jest znany z kontaktów ekumenicznych, z dobrej współpracy. Z jednej strony chciałem, aby wszystkie Kościoły chrześcijańskie wspólnie zrobiły coś dla Aleppo, z drugiej jednak nie chcieliśmy robić z tego wydarzenia religijnego, ale włączyć i władze państwowe, i samorządowe, i mieszkańców Dolnego Śląska, aby wyrażało to naszą solidarność - mówił abp Józef Kupny.

Bp Waldemar Pytel, zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podkreślił, że cenne jest, iż apel został podpisany w drugi dzień Wielkiego Postu. - Myślę, że właśnie na tym polega prawdziwy post; jak powiada prorok Joel, nie na rozdzieraniu szat, ale na rozdzieraniu serca w geście pokuty. Najlepszą formą pokuty jest służba, pomoc drugiemu człowiekowi - powiedział duchowny.

- To działalność, która leży na linii miłości bliźniego. Jako chrześcijanie mamy miłość Chrystusa zleconą, jako najważniejsze przykazanie i myślę, że to bardzo właściwa forma realizacji tego przykazania - skomentował bp Dec.

DEON.PL POLECA

Podczas uroczystości głos zabrał również Fares Lotfi, franciszkanin na co dzień pracujący w Aleppo. Podkreślał, że w ciągu sześciu lat wojny kompletnie zniszczonych zostało ponad 100 szpitali w Syrii, a te, które przetrwały, mają często bardzo ograniczone możliwości niesienia pomocy, jak na przykład szpital w Aleppo, największym mieście w tym kraju.

- Pozostajemy bez wody i elektryczności, z utrudnionym dostępem do żywności, ale brak opieki medycznej to obecnie jeden z naszych najpoważniejszych problemów. Dlatego efektywna  pomoc dla szpitala jest dla nas tak bardzo ważna. To przykład inicjatywy, która motywuje ludzi do pozostania w swoich domach i mieście, mimo niedostatków i zniszczeń - powiedział Fares Lotfi.

Wiodącym partnerem projektu jest Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Dolny Śląsk daje przykład całej Polsce, jak pomagać mądrze - powiedział ks. Waldemar Cisło, dyrektor Stowarzyszenia, który uważa, że ci, którzy faktycznie chcą pomóc, mają pokazane dwa przykłady. Jeden to ten z Dolnego Śląska, a drugi to działanie premier Beaty Szydło, która podjęła decyzję o przekazaniu funduszy na pomoc uchodźcom.

- Widzimy, że wielu prezydentów miast, wielu burmistrzów mówi, że będzie sprowadzać sieroty. Za sprowadzenie, jeżeli w ogóle to będzie możliwe, jednego dziecka do Europy można wykonać dziesięć zabiegów medycznych na miejscu. Mamy wybór: czy chodzi nam o politykę, czy o pomoc. Jeżeli o pomoc, to pomagajmy tak, jak pokazuje Dolny Śląsk i premier Beata Szydło - podkreślił duchowny.

Pomóż szpitalowi w Aleppo

Jak włączyć się w akcję Dar dla Aleppo? Zbiórka funduszy na wyposażenie sali operacyjnej szpitala w Aleppo odbywa się na kilka sposobów. Najprostszy to wysłanie SMS na nr 72405 o treści RATUJE (koszt 2,46 z VAT). Pieniądze można również wpłacać na konto. Akcja trwa do końca czerwca 2017 roku.

Konto PLN:

63102049000000850230555762 z dopiskiem “Dar dla Aleppo"

Konto EUR:

PL30102049000000870230555773 z dopiskiem “Dar dla Aleppo"

SWIFT: B PKO PL PW

Szczegóły dotyczące akcji dostępne są na stronie www.dardlaaleppo.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: ruszył projekt #DarDlaAleppo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.