Wspólna Wielkanoc katolików z prawosławnymi

(fot. Fr.Bessonnet / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
Radio Watykańskie / mh

W przyszłym roku w ojczyźnie Chrystusa katolicy świętować będą Zmartwychwstanie Pańskie bardzo późno, bo aż 5 maja - a nie 31 marca, jak przewiduje używany przez nas kalendarz gregoriański. Mają bowiem obchodzić Wielkanoc w tym samym terminie co prawosławni używający kalendarza juliańskiego. Decyzję taką podjęło Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej. Dotyczy ona wszystkich obrządków. W przeszłości w Ziemi Świętej i innych krajach Bliskiego Wschodu również katolicy obrządku wschodniego stosowali kalendarz gregoriański przyjęty przez wszystkich chrześcijan zachodnich.

"To konkretny ekumeniczny krok, spowodowany prośbami wiernych" - wyjaśnia łaciński patriarchat Jerozolimy. W ojczyźnie Chrystusa jest bowiem wiele małżeństw mieszanych katolicko-prawosławnych i członkowie tych samych rodzin świąt najważniejszych dla wyznawców Chrystusa nie mogli obchodzić razem.

W ostatnich latach szereg parafii katolickich Ziemi Świętej świętowało Wielkanoc na zasadzie eksperymentu w tym samym terminie co prawosławni i było to sukcesem. Zresztą co kilka lat obie daty zbiegają się, tak jak było w dwóch poprzednich latach, 2010 i 2011. Na przyszły rok zaproponowano taki termin, również eksperymentalnie, wszystkim parafiom, z wyjątkiem Jerozolimy i Betlejem, gdzie utrudnia to wspólne użytkowanie Miejsc Świętych przez różne wyznania, co regulowane jest dawnymi ustaleniami status quo. Poszczególni ordynariusze mogą jednak pozostać przy kalendarzu gregoriańskim. Tak uczynił w Galilei arcybiskup maronitów ze względu na to, że Kościół maronicki w Libanie obchodzi Wielkanoc razem z łacinnikami. W 2014 r. Wielkanoc Wschodu i Zachodu znowu się zbiegnie 20 kwietnia. Natomiast co do dalszych lat katoliccy biskupi Ziemi Świętej przedłożą do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską dekret wprowadzający już na stałe termin Paschy wspólny z prawosławnymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wspólna Wielkanoc katolików z prawosławnymi
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.