Wspólny spadek Franciszka i Bartłomieja

Wspólny spadek Franciszka i Bartłomieja
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

Postanowiliśmy zostawić w spadku nam samym i naszym następcom spotkanie w Nicei w 2015 r., aby wspólnie świętować po 17 wiekach pierwszy sobór prawdziwie ekumeniczny, na którym ogłoszono Credo - powiedział po spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Jerozolimie patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Odbyło się ono 25-26 maja w Jerozolimie.

W rozmowie z agencją AsiaNews prawosławny hierarcha ujawnił kolejne kroki, jakie zostaną podjęte w celu wzmocnienia jedności między katolikami i prawosławnymi.

DEON.PL POLECA

Oprócz wspólnych obchodów 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, jesienią br. w Jerozolimie - a nie w Nowym Sadzie w Serbii, jak wcześniej planowano - odbędzie się sesja plenarna Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim a Kościołem prawosławnym.

Dialog katolicko-prawosławny jest długą podróżą, w którą "wszyscy powinni się zaangażować bez hipokryzji" - wskazał Bartłomiej, nawiązując do problemów występujących w działalności Komisji od 1993 r.

- Przemierzyłem z moim bratem Franciszkiem Ziemię Świętą nie z lękiem, jak Kleofas i Łukasz w drodze do Emaus (por. Łk 24, 13-35), ale z żywą nadzieją, której uczymy się od naszego Pana - dodał duchowy przywódca prawosławia. Zapowiedział, że dialog katolików i prawosławnych na nowo rozpocznie się w Jerozolimie.

Pierwszy sobór powszechny odbył się w 325 r. w Nicei - dzisiejszym İzniku, położonym 130 km na południowy-wschód od Stambułu. Zgromadził ponad biskupów Wschodu i Zachodu. Zatwierdzono na nim Credo - Wyznanie Wiary, uzupełnione na Soborze Konstantynopolskim w 381 r. Do dziś jest ono recytowane w czasie Mszy św.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wspólny spadek Franciszka i Bartłomieja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.