Wstrząsające dane z Belgii. Po zmianie prawa lekarze przeprowadzają eutanazję na nieletnich

Wstrząsające dane z Belgii. Po zmianie prawa lekarze przeprowadzają eutanazję na nieletnich
(fot. shutterstock.com)

Opublikowane oficjalne dane na temat eutanazji przeprowadzanej w Belgii. W 2014 zalegalizowano eutanazję nieletnich.

Belgia była pierwszym krajem, który rozszerzył prawo do eutanazji dla nieletnich cierpiących na śmiertelne, nieuleczalne choroby powodujące "ból nie do zniesienia". Zgodnie z tym prawem, warunkiem przeprowadzenia eutanazji jest potwierdzona przez psychologa "zdolność dziecka do osądzenia" własnej sytuacji oraz zgoda rodziców lub opiekunów prawnych, a także zespołu lekarzy.

Wśród 2309 przypadków eutanazji przeprowadzonych w latach 2016-17, trzy przypadki dotyczyły "niesamodzielnych nieletnich", czyli dzieci będących pod opieką rodziców. Jak informuje Catholic Herald, to właśnie one są pierwszymi ofiarami prawa, które w 2014 roku zezwoliło na eutanazję dzieci w Belgii poprzez zastosowanie śmiertelnego zastrzyku.

DEON.PL POLECA

Nie są znane ich tożsamości, choć media wskazują, że każde z nich chorowało na raka. O jednym z przypadków pisaliśmy tutaj.

W 2017 roku przeprowadzono niemal 300 eutanazji więcej niż w 2016. W latach 2002-3, kiedy zalegalizowano eutanazję w Belgii, w ten sposób zakończyło życie 259 osób.

Oficjalne dane są publikowane corocznie przez Rządową Komisję ds. Kontroli i Ewaluacji Eutanazji. Wskazują one, że większość przypadków dotyczy pacjentów cierpiących na raka powyżej 60. roku życia. Wzrasta jednak liczba osób, które jako powód eutanazji wskazują na "różne stany patologiczne" związane z wiekiem, np. utratę słuchu, inkontynencję (nietrzymanie moczu lub kału) itp. W ciągu ostatnich czterech lat liczba przypadków podwoiła się - z 232 do 444 osób.

2 procent przypadków stanowią osoby mające poważne problemy psychiatryczne.

Zarówno w Belgii, jak i sąsiedniej Holandii (gdzie eutanazja jest możliwa od 12 roku życia), wielu lekarzy, polityków oraz naukowców krytykuje legalizację eutanazji. W lutym br. dr Ludo Van Opdenbosch, neurolog, zrezygnował z bycia członkiem komisji w akcie protestu przeciw niekontrolowanym eutanazjom osób cierpiących na demencję starczą.

W Holandii prof. Theo Boer przestał doradzać w 2014 roku członkom parlamentu, uznając, że pomylił się sądząc, że eutanazję można kontrolować.

Dyskusję na temat eutanazji wymuszają również przypadki takie jak byłego pielęgniarza i stałego diakona katolickiego - Iva Poppe - który został skazany na karę 27 lat więzienia za przeprowadzanie eutanazji na chorych, którzy o to nie prosili.

Również Kościół i katolicy w Belgii wielokrotnie wyrażali obawy, że prawo do eutanazji jest w ich kraju nadużywane. "To szokujące, że w ciągu 15 lat od jej powstania, komisja nie przekazała ani jednej sprawy do prokuratury, ani nie potępiła żadnego lekarza" - czytamy w raporcie katolickim. Według niego, komisja nie odniosła się do sytuacji w której 38-letnia osoba cierpiąca na autyzm, została uśmiercona bez odpowiedniej dokumentacji. Skargę wniosła wówczas rodzina zabitego pacjenta.

* * *

"Jesteśmy w stanie kontrolować ból" - ks. Kaczkowski o eutanazji:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wstrząsające dane z Belgii. Po zmianie prawa lekarze przeprowadzają eutanazję na nieletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.