"Wszyscy i wciąż potrzebujemy nawrócenia"

KAI / psd

Wraz z metropolitą lubelskim w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie paliusze przyjęli także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Jutro, wraz z 40 innymi nowymi metropolitami z całego świata, polscy hierarchowie będą uczestniczyć w audiencji generalnej u papieża Benedykta XVI.

"To było doświadczenie wielkiej uniwersalności Kościoła" - powiedział abp Budzik zaznaczając, że nowi metropolici przygotowywali się do uroczystości w kaplicy św. Sebastiana, w której spoczywa bł. papież Jan Paweł II.

"Stojąc w tym miejscu bazyliki watykańskiej, celebrans widzi utrwalone tam słowa Chrystusa wypowiedziane do Piotra: Piotrze, prosiłem za tobą, aby nie ustała twoja wiara, a ty nawróciwszy się utwierdzaj swoich braci" - zwrócił uwagę metropolita lubelski.

Zaznaczył, że dzisiejszą uroczystość traktuje jako wezwanie do dalszych działań apostolskich "aby nie ustała nasza wiara", to znaczy wiara każdego wiernego w tym także wiara hierarchów Kościoła.

"Mimo, że idziemy za Chrystusem i wierzymy Ewangelii, to ciągle potrzebujemy radykalnego zwrotu i nawrócenia, żeby móc utwierdzać wiarę naszych braci i sióstr" - podkreślił abp Budzik. Dodał, że staje się to tym bardziej naglące w Roku Wiary" [ogłoszonym przez Benedykta XVI i rozpoczynającym się w październiku - KAI].

Rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch, który uczestniczył w uroczystości powiedział KAI, że było to dla niego "tchnienie Kościoła powszechnego", bowiem paliusze przyjęli hierarchowie z całego świata, najwięcej z Brazylii.

"Najbardziej utkwiło mi w pamięci papieskie wezwanie do arcybiskupów obdarowanych dziś paliuszami, aby szli głosić Ewangelię wszystkim" - powiedział ks. Kloch.

Paliusz jest długim okrągłym pasem z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma krzyżami i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna do utkania tych przedmiotów pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki - 21 stycznia w kaplicy Urbana VIII w Watykanie.

Praktyka nakładania paliuszy metropolitom sięga połowy IX wieku. Obdarzeni tą godnością hierarchowie mają prawo i obowiązek zakładania paliusza w czasie mszy św. sprawowanej na terenie swej metropolii, nie mogą ich natomiast nosić poza tym obszarem. Tylko papież ma prawo nosić paliusz na całym świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Wszyscy i wciąż potrzebujemy nawrócenia"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.