"Wszystkie kraje powinny zająć się migrantami"

KAI/vaticannews.va/mk

- Jesteśmy wdzięczni Franciszkowi za jego wsparcie. Jednak uważamy, że wszystkie kraje powinny zająć się migrantami, ponieważ Grecja leży na granicy Europy - Anna Maria Stella Foskolou z greckiej Caritas.

Obóz dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos, do którego przybył dziś Franciszek, jest zupełnie innym miejscem niż to, które odwiedził pięć lat temu. Sytuacja była wówczas bardzo trudna. Grecja, będąca w środku kryzysu gospodarczego, doświadczała napływu setek tysięcy migrantów, zwłaszcza z Turcji. W obozie mieszkało wówczas 25 tys. osób, obecnie ich liczba zmniejszyła się o 80 proc. W kraju jest ich natomiast ponad 100 tys.

Wizyta Franciszka zmobilizowała władze do działań mających na celu stworzenie warunków godnego przyjęcia migrantów a lokalne organizacje charytatywne do budowania programów pomocowych. Jednym z nich było Caritas Hellas.

- Dzięki Franciszkowi wyspa stała się symbolem, apelem skierowanym do wspólnoty międzynarodowej o większą wrażliwość na ludzkie cierpienie – powiedziała w rozmowie z Radiem Watykańskim Anna Maria Stella Foskolou z greckiej Caritas. Ten apel jednak – jak zauważa – nie został do końca wysłuchany, pojawiły się bowiem niepokojące działania państwa greckiego.

DEON.PL POLECA

- Państwo greckie próbowało stworzyć ośrodki recepcyjne o zamkniętym i kontrolowanym sposobie działania, a to jest nie do przyjęcia dla Caritas Hellas, ponieważ uważamy, że całkowite odizolowanie tych ludzi od społeczeństwa jest niegodne człowieka. Swobodny przepływ oczywiście też stwarza problemy, ale nie powinniśmy ich rozwiązywać w taki sposób. Jesteśmy wdzięczni Franciszkowi za jego wsparcie, także to materialne w wysokości 100 tys. euro. Jednak uważamy, że wszystkie kraje powinny zająć się migrantami, ponieważ Grecja leży na granicy Europy. Zawsze staraliśmy się zaoferować wszystko, co mieliśmy, aby uczynić pobyt tych ludzi bardziej ludzkim i godnym, kiedy tu przybywają, ale Grecja nie jest ich ostatecznym celem - wskazała Foskolou.

Od 2015 r. na wyspy Morza Egejskiego przybywa największa liczba uchodźców i migrantów, próbujących dostać się do Grecji, a tym samym do Europy. Caritas Hellas jest obecna na wyspach od samego początku. Opracowała kursy językowe, programy wsparcia psychospołecznego, skierowane w szczególności do kobiet i dorastających dziewcząt, a także programy pomocowe dla mężczyzn.

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va / Mitylena

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wszystkie kraje powinny zająć się migrantami"
Komentarze (1)
ŁM
~Łukasz M
6 grudnia 2021, 06:38
Europa nie wykarmi całego biednego świata. A gdyby chodziło tylko o biedę, to czemu muzułmanie nie emigrują do swoich braci w wierze, do Kataru, Azerbejdżanu, ZEA?