Wyniki finansowe Kościoła katolickiego w Czechach. "Przygotowujemy się na gorsze czasy"
W roku 2022 Kościół katolicki w Republice Czeskiej wydał 3,367 mld koron (około 590 mln zł) na posługę duchową i cele społeczne, co stanowi wzrost o 174,7 mln koron w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowano w Pradze.
Przypominano, że posługa duszpasterska jest głównym celem działalności Kościoła. Jednocześnie po dziesięciu latach od ugody z państwem na temat uregulowania należności z tytułu nacjonalizacji majątku kościelnego i uzyskania niezależności gospodarczej Kościół jest wystarczająco stabilny ekonomicznie, aby zrekompensować tę nieuniknioną stratę przychodami z działalności gospodarczej.
Poinformowano, że w roku 2022 roku księża ochrzcili 17 712 osób, udzielili sakramentu małżeństwa 4 400 parom, poprowadzili ponad 20 tys. pogrzebów. Koszty posług duszpasterskich wyniosły 1,9 miliarda koron. Wraz z naprawami zabytków, kosztami szkół kościelnych, służbę zdrowia i opiekę społeczną, kulturę itp. koszty działalności duchowej wyniosły 3,367 mld koron, czyli o 174 mln koron więcej niż w roku poprzednim. Dochody z darowizn, zbiórek i malejącej składki państwowej nie pokrywają kosztów operacyjnych głównej misji Kościoła katolickiego, która w ubiegłym roku zakończyła się stratą w wysokości 616,9 mln CZK (108 mln zł).
Ks. Stanislav Přibyl: Przygotowujemy się na gorsze czasy
Jednak dziesięć lat po rozliczeniu nieruchomości Kościół jest wystarczająco stabilny ekonomicznie, aby zrekompensować tę nieuniknioną stratę przychodami z działalności gospodarczej i zakończył z ogólnym wynikiem ekonomicznym w wysokości 1,044 mld CZK (183,64 mln zł), pomimo ogólnego wzrostu kosztów (energia, media i koszty osobowe) o 865 mln CZK. W ubiegłym roku Kościół zapłacił 312 mln CZK podatku dochodowego, zwracając państwu ponad połowę państwowego wkładu w działalność operacyjną, który wyniósł 580 mln CZK. Kolejną zaletą jest to, że utrzymuje stabilny niski poziom zadłużenia.
W wyniku działalności gospodarczej Kościół zyskał 1,660 mld CZK (292 mln zł). Kluczowe dla poszczególnych diecezji znaczenie mają lasy i pola, w trosce o które Kościół założył firmy, które przynoszą mu zyski, ale także zapewniają zatrudnienie ludziom w regionach. Inne działania obejmują rozwój wynajmu mieszkań. Inne dochody pochodzą ze sprzedaży nieruchomości, których Kościół nie może sam wykorzystać lub z dobrych okazji inwestycyjnych. "Rok 2022 był udany i zdajemy sobie sprawę, że może nie być tak co roku, więc odpowiedzialnie przygotowujemy się na gorsze czasy" - stwierdził sekretarz generalny Czeskiej Konferencji Biskupów, ks. Stanislav Přibyl.
Kościół katolicki zapewnia pracę dla prawie 20 000 osób, nie tylko w diecezjach, ale także w organizacjach, które założył w całej Republice Czeskiej. W swoich diecezjach zatrudnia około 4 200 osób, w tym 1 420 duchownych. Zatrudniani są również asystenci duszpasterscy, pracownicy diecezjalni (profesjonalni, administracyjni, techniczni) oraz pracownicy spółek zależnych.
Kolejne 4 600 osób to pracownicy szkół kościelnych, szpitali, placówek opieki społecznej, ponad 3 000 pracowników firm leśnych i 9 200 pracowników różnych oddziałów organizacji charytatywnej (krajowych, diecezjalnych i parafialnych).
Źródło; KAI / pk
Skomentuj artykuł